2022-10-18

Ile kosztuje montaż pompy ciepła?

Ile kosztuje montaż pompy ciepła?

Zastanawiasz się nad zakupem pompy ciepła i wykorzystaniem jej do ogrzewania domu i ciepłej wody użytkowej? Pamiętaj, że, oprócz ceny urządzenia, musisz również w budżecie uwzględnić to, ile kosztuje montaż pompy ciepła.

Jeżeli interesuje Cię ten temat i chciałbyś się dowiedzieć nie tylko tego, ile zapłacisz za pompę ciepła, ale i za jej montaż - to tekst idealny dla Ciebie!

Instalacja pompy ciepła - jak się do niej przygotować?

Zacznijmy od tego, że nie każdą pompę ciepła można zamontować w każdych warunkach.
W związku z tym, warto na początku się rozeznać, jakie rozwiązania są dostępne dla Twojego domu.
Zastanów się również, jakie masz oczekiwania względem pompy ciepła.

Przeanalizuj przede wszystkim:

  • jaki rodzaj pompy ciepła Cię interesuje (oczywiście spośród możliwych do montażu),
  • do czego chcesz wykorzystywać pompę ciepła (do ogrzewania domu czy też ogrzewania ciepłej wody użytkowej),
  • gdzie umieścisz pompę ciepła,
  • czy pompa ciepła ma pracować samodzielnie, czy też hybrydowo, czyli jednocześnie z innym źródłem,

Montaż pompy ciepła najłatwiej jest zaplanować już na etapie tworzenia projektu domu. Na szczęście jednak instalacja pompy ciepła jest możliwa także w już postawionych domach.

Od czego zależy koszt montażu pompy ciepła?

Koszt montażu pompy ciepła jest uzależniony od wielu czynników.

Są to m.in. wybrany przez Ciebie rodzaj pompy ciepła, obecny system grzewczy, docelowe umiejscowienie pompy oraz prace dodatkowe mające na celu odpowiednią instalację urzadzenia.

Warto mieć również świadomość, że koszt montażu pompy ciepła zależy także od ewentualnych dodatkowych sprzętów wspomagających pompę ciepła (np. rekuperatora).

Powietrzna pompa ciepła - koszt montażu

Powietrzna pompa ciepła to urządzenie, którego dolnym źródłem ciepła jest powietrze. W tekście omówimy montaż dwóch typów powietrznej pompy ciepła - pompy ciepła typu powietrze-powietrze oraz pompy ciepła typu powietrze-woda.

W przypadku pompy ciepła typu powietrze-powietrze, montaż urządzenia jest prostszy niż chociażby gruntowej pompy ciepła. Mimo jednak mało problematycznej instalacji pompy ciepła, warto pamiętać, że system grzewczy tego typu działa mniej efektywnie przy większych mrozach. Wówczas musi być wspomagany dodatkowym źródłem ciepła.

Montaż obejmuje z reguły nie tylko instalację pompy ciepła wraz z jej komponentami, ale i ogrzewanie podłogowe czy też ścienne, by system grzewczy mógł uzyskać maksymalną możliwą efektywność.
Pompa ciepła powietrze-woda posiada więcej funkcjonalności. Podczas montażu pompy
ciepła tego typu, trzeba pamiętać o konieczności zastosowania odpowiedniego zbiornika na wodę.

W przypadku powietrznej pompy ciepła, sam koszt jej montażu może wynieść między kilkanaście
a kilkadziesiąt tysięcy złotych. Całkowity koszt instalacji pompy ciepła natomiast, już z zakupem urządzenia, dla budynku o powietrzchni ok. 150 m2 to ok. 30 000-45 000 zł.

Gruntowa pompa ciepła - ile kosztuje jej montaż?

Gruntowe pompy ciepła charakteryzują się wysoką efektywnością działania, ale i jednocześnie skomplikowanym sposobem montażu, obejmującym nie tylko przygotowanie górnego systemu, ale
i prace gruntowe. Sam proces instalacji gruntowej pompy ciepła różni się w zależności od mocy i typu urządzenia.

Paradoksalnie, montaż pompy ciepła tego typu na większym terenie jest mniej kosztowny. Łączy się jednakże z problemami z zagospodarowaniem terenu, jako że miejsca usytuowania rur nie mogą być zabudowane ani w żaden sposób zacienione.

O ile sama gruntowa pompa ciepła kosztuje średnio - w zależności od mocy i rodzaju - między 15 000 a 50 000 zł, koszt jej instalacji jest zdecydowanie wyższy i wynosi nawet 60 000 zł.

Wodna pompa ciepła urządzeniem dla "wybranych"

Jak już wspomnieliśmy, wodne pompy ciepła mogą być zamontowane jedynie na ściśle określonym terenie. Dlatego też, już na etapie rozważań nad tym, jaki rodzaj pomp ciepła, warto sprawdzić, czy instalacja urządzenia tego typu jest możliwa.

Sam koszt pompy ciepła wodnej to najczęściej ponad 30 000 zł. Łącznie natomiast z montażem
i wszelkimi wymaganymi pracami można zapłacić powyżej 70 000 zł.

Inwestycja w jaką pompę ciepła najbardziej się opłaca?

Po przeczytaniu tego tekstu z pewnością wiesz już, ile kosztuje pompa ciepła każdego typu - zarówno bez, jak i z jej montażem. Pytanie tylko - jak podjąć decyzję, który rodzaj pomp ciepła będzie najbardziej opłacalny do Twojego domu?

Najlepiej porozmawiać na ten temat z fachowcami, którzy mają szeroką wiedzę na temat urządzenia, jaką jest pompa ciepła i jej efektywność. Pamiętaj, że należy brać pod uwagę nie tylko koszt montażu systemu grzewczego wraz z wybraną pompą ciepła, ale i szereg innych aspektów!

Powietrzne pompy ciepła

Zastanawiasz się nad zakupem powietrznej pompy ciepła? Świetnie się składa! Powietrzne pompy ciepła stały się w ostatnim czasie bardzo popularne i chętnie wybierane do domów. W związku z tym, ich ceny stały się bardziej konkurencyjne i przystępne.

Jeżeli szukasz urządzenia o wysokiej efektywności, możliwego do montażu w większości domów i jednocześnie - atrakcyjnej cenie, zobacz ofertę pomp ciepła RICOM! Jest tak szeroka, że z pewnością znajdziesz to, czego szukasz!

Powrót do wszystkich artykułów
Logotyp Ricom energy

Ricom Energy sp. z o.o.

ul. płk. Andrzeja Hałacińskiego 2
32-050 Skawina
NIP: 6793107189 | REGON: 36 06 07 810

Koordynator administracyjny

PIOTR ŚLUSARCZYK

Dział zamówień


Dział techniczny

WOJCIECH SZYPUŁA