Ricom Energy – wiodący producent pomp ciepła.
Zielony Ład, zaproponowany przez Unię Europejską, zagościł w Polsce. Z końcem obecnego roku wchodzą w życie przepisy dotyczące wymiany kotłów. Zostały uchwalone przez sejmiki aż 14 województw.
Wojewódzkie uchwały antysmogowe są częścią nowej polityki energetycznej polskiego rządu. Założenia władz w tej kwestii zostały określone w dokumencie o nazwie „Polityka energetyczna Polski do 2040 r.” Określa on trzy filary, na których w najbliższych latach będą skupiać się wysiłki urzędników. Są to: sprawiedliwa transformacja, zeroemisyjny system energetyczny i dobra jakość powietrza.
Ostatni z nich ma być realizowany właśnie poprzez uchwały antysmogowe i proces wymiany przestarzałych kotłów. Do dzisiaj aż 14 z 16 województw przyjęło przepisy określające parametry techniczne dozwolonych urządzeń grzewczych i wprowadzające ograniczenia dla paliw. Uchwały przyjęto w województwach: podkarpackim, małopolski, śląskim, opolskim, dolnośląskim, lubelskim, lubuskim, świętokrzyskim, łódzkim, mazowieckim, wielkopolskim, zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim i pomorskim.
Na południowym obszarze Polski najbardziej szkodliwe kotły bezklasowe oraz kotły 1 i 2 klasy (tzw. kopciuchy) staną się nielegalne już wraz z początkiem najbliższego roku. Kolejne województwa będą wycofywać stary sprzęt z użytkowania w latach 2023–2024. Nieco tylko lżej zostaną potraktowane kotły 3 i 4 klasy – proces ich delegalizacji przypadnie na lata 2026–2028.
W związku z wejściem w życie nowych przepisów została powołana do życia Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. Od 1 lipca każdy obywatel będzie miał obowiązek rejestracji przez internet swojego domowego źródła ciepła. W deklaracji trzeba będzie podać rodzaj posiadanego kotła oraz wykorzystywanego przez niego paliwa.
ul. płk. Andrzeja Hałacińskiego 2
32-050 Skawina
NIP: 6793107189 | REGON: 36 06 07 810
Telefon: +48 512 083 099
Email: piotr.slusarczyk@ricomenergy.com