2022-12-07

Pompa ciepła powietrze-woda, na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Pompy ciepła są coraz częściej wybieranym systemem grzewczym. Najbardziej popularna jest zdecydowanie pompa ciepła powietrze woda.

W czym tkwi fenomen tego źródła ciepła i na co zwrócić uwagę przy zakupie urządzenia? Przygotowaliśmy dla Ciebie garść informacji, które powinny Ci się przydać podczas poszukiwania najlepszych pomp ciepła powietrze-woda do Twojego domu czy też firmy.

Pompy ciepła powietrze-woda - krótka charakterystyka

Pompy ciepła powietrze-woda należą do odnawialnych źródeł energii, które skutecznie przekształcają energię cieplną, jaką daje powietrze zewnętrzne, w ciepło wykorzystywane m.in. do przygotowania ciepłej wody użytkowej czy też ogrzewania domu lub firmy. W efekcie prowadzą do zwiększenia wydajności grzewczej obiektów, dlatego też są coraz częściej wybierane i montowane.

Każda powietrzna pompa ciepła posiada trzy niezbędne elementy, jakimi są parownik (jednostka zewnętrzna), skraplacz (jednostka wewnętrzna) i czynnik chłodniczy.

Pompy ciepła powietrze-woda różnią się m.in. budową. W zależności od ich konstrukcji, wyróżniamy pompy ciepła powietrze-woda typu monoblok oraz split. Co istotne, mimo swoich różnic, mają taki sam tryb pracy.

Pompy ciepła powietrze-woda typu monoblok

Zacznijmy od opisu pomp ciepła powietrze-woda typu monoblok. Jako "zamknięte" w jednym module, są z reguły małoawaryjne i proste w montażu.

Klasyczna powietrzna pompa ciepła typu monoblok posiada zdecydowanie więcej zalet niż te wymienione powyżej. Wyróżnia ją także szczelność (jest fabrycznie wypełniona gazem), cicha praca (dzięki izolacji akustycznej) oraz wysoka wydajność. Można ją montować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz obiektów.

Wybierając tę pompę ciepła, warto mieć jednak świadomość jej relatywnie dużych gabarytów, ale w tym przypadku dużo zależy od konkretnego modelu.

Pompa ciepła powietrze woda występuje w 2 wariantach: monoblok, split. Nie różnią się one trybem pracy, ale budową. Monoblok zajmuje mniej miejsca, jest jednak głośniejszy i mniej wydajny. Pompa ciepła split pracuje natomiast ciszej i lepiej, jednak składa się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej.

Pompy ciepła powietrze-woda typu split

Pompa ciepła powietrze-woda typu split składa się natomiast z dwóch jednostek. Mogłoby się wydawać, że z tego względu jest to sprzęt zajmujący dużo miejsca, ale w rzeczywistości potrafi być naprawdę kompaktowy.

Głównymi zaletami pomp ciepła powietrze-woda typu split są wysoka odporność na niskie temperatury, straty ciepła mniejsze niż w przypadku urządzeń typu monoblok oraz prosty serwis.

Powietrzna pompa ciepła split musi być montowana bezpośrednio przy obiekcie (choć nie jest to w większości przypadków wada). Wybierając tę pompę ciepła, trzeba się liczyć z relatywnie wysokimi kosztami montażu i koniecznością przeprowadzania cyklicznych kontroli szczelności.

Powietrzne pompy ciepła to nie tylko pompy ciepła powietrze-woda

Poza wymienionymi przez nas, najpopularniejszymi, pompami ciepła powietrze-woda, na rynku można znaleźć także pompy ciepła powietrze-powietrze. Pobierają one ciepło z powietrza na zewnątrz i "transportują" do wnętrza budynku. Warto wspomnieć, że te powietrzne pompy ciepła nie służą do ogrzewania wody użytkowej, co często skutecznie "wstrzymuje" przed ich zakupem.

Pompy ciepła powietrze-woda - jak wybrać najlepszą?

Przejdźmy już do clou tematu, czyli tego, na co zwracać uwagę podczas wyboru pompy ciepła.

Skupimy się przede wszystkim na kilku najważniejszych, wg nas, aspektach.
Są to przede wszystkim:

 • moc, jakość i związana z nią wydajności urządzenia,
 • zapotrzebowanie obiektu na ciepło,
 • rodzaj, wielkość i głośność pompy ciepła.

Moc pompy ciepła - jak ją wybrać?

Jak wybrać pompę ciepła o odpowiedniej mocy? Oczywiście, najlepiej skorzystać z pomocy fachowców, ale samodzielnie także można dokonać wstępnego rozeznania w tym temacie. Moc pompy ciepła powinna być przede wszystkim dostosowana do zapotrzebowania domu na ciepło.

W jaki sposób je określić? Należy wziąć pod uwagę:

 • powierzchnię domu/firmy, którą chce się ogrzać,
 • liczbę osób korzystających z ciepłej wody użytkowej,
 • standard izolacyjności obiektu.

O ile dwa pierwsze punkty są proste do określenia, w przypadku ostatniego nie jest to już takie oczywiste.

Na standard izolacyjność wpływa szereg czynników. Zaliczamy do nich m.in. sposób i jakość ocieplenia budynku, odpowiednia konstrukcja obiektu czy też odpowiedni dobór okien i drzwi.

Jeżeli chcesz wyliczyć zapotrzebowanie domu/firmy na ciepło, powinieneś znać także ilość zatrzymywanego oraz "uciekającego" ciepła. Jest to zależne od tylu aspektów, że wyliczenie go bez pomocy profesjonalisty może okazać się niemożliwe.

Jak określić zapotrzebowanie na ciepło na 1 m²?

Zacznijmy od tego, że zapotrzebowanie budynku na ciepło określane jest w watach i wylicza się je na metr kwadratowy. Innymi słowy - jest to moc grzewcza niezbędna do ogrzania 1 m².

Dopiero gdy już określisz zapotrzebowanie na ciepło oraz powierzchnię obiektu, da się wyliczyć wartość mocy pompy ciepła, jaka jest niezbędna do ogrzania budynku.

Temperatury powietrza a moc pompy ciepła

Pamiętaj, że rzeczywista moc powietrznych pomp ciepła ulega zmianom, np. pod wpływem temperatury na zewnątrz. Wartości nominalne, podawane przez producentów, dotyczą z reguły temperatury powietrza o wartości 2 stopni Celsjusza i temperatury wody grzewczej o wartości 35 stopni Celsjusza.

O ile w okresie największych mrozów pompy ciepła powietrze-woda wysokiej jakości po prostu uzyskają gorsze osiągi, sprzęty niższej klasy mogą w ogóle przestać działać. Warto więc podejść do ich wyboru z należytą starannością.

Rodzaj urządzenia i związane z nim parametry - na co zwrócić uwagę?

Kolejnym, istotnym czynnikiem podczas wyboru urządzenia, jakim jest pompa ciepła powietrze-woda, jest jej rodzaj i - związane z nim - inne parametry.

Ogrzewanie pompą ciepła jest co do zasady bardzo wygodne i energooszczędne. Wiele zależy jednak od tego, jak chce się używać pompy ciepła powietrze-woda.

Warto zadać sobie kilka pytań, w tym m.in.:

 • czy chcę używać pompy ciepła jako jedynego źródła ciepła?
 • czy zależy mi na tym, by pompa ciepła pracowała równolegle z innym rodzajem
  ogrzewania, np. ogrzewaniem podłogowym?
 • czy chcę pompy ciepła powietrze-woda używać przez cały rok, czy tylko w sezonie
  grzewczym?
 • co jest dla mnie najbardziej istotne w przypadku pompy ciepła powietrze-woda?
  Głośność, wielkość, a może wydajność urządzenia?

Pompy ciepła powietrze-woda występują w wielu wariantach. Odpowiedzi na kluczowe pytania zdecydowanie ułatwią wybór urządzenia.

Pompa ciepła powietrze-woda, jak już wspomnieliśmy, występuje w opcji monoblok i split. Jeżeli poznałeś już zalety poszczególnych urządzeń, wybór urządzenia powinien być dla Ciebie łatwiejszy.

Powietrzna pompa ciepła to wysoce wydajne źródło ciepła

Powietrzne pompy ciepła wyróżniają się wysoką wydajnością, długim czasem pracy oraz wygodą użytkowania. Potrafią się jednak znacząco różnić, w zależności od modelu.

Powietrzne pompy ciepła można wybrać oczywiście samodzielnie, ale zawsze rekomendujemy skorzystanie z pomocy fachowca. Dzięki niemu, zakupione urządzenie będzie zdecydowanie lepiej dostosowane do Twoich potrzeb! Biorąc chociażby pod uwagę, że powietrzne pompy ciepła występują obecnie w tylu wariantach, może okazać się to koniecznością.

Jeżeli interesuje Cię więc powietrzna pompa ciepła wysokiej jakości i profesjonalne wsparcie podczas jej wyboru, zachęcamy do kontaktu!

Powrót do wszystkich artykułów
Logotyp Ricom energy

Ricom Energy sp. z o.o.

ul. płk. Andrzeja Hałacińskiego 2
32-050 Skawina
NIP: 6793107189 | REGON: 36 06 07 810

Koordynator administracyjny

PIOTR ŚLUSARCZYK

Dział zamówień


Dział techniczny

WOJCIECH SZYPUŁA