2022-10-19

Koszt ogrzewania pompą ciepła

Koszt ogrzewania pompą ciepła

Wiele się mówi o tym, że zakup pompy ciepła to świetny pomysł, jeżeli chce się zaoszczędzić i zadbać
o środowisko naturalne. Jednak, czy wiesz, jaki jest realny koszt ogrzewania pompą ciepła?

Mimo że rzeczywiste koszty ogrzewania pompą ciepła różnią się w zależności od szeregu czynników, jedno jest pewne - ogrzewanie pompą ciepła to dobry pomysł!

Sprawdź, ile możesz zaoszczędzić!

Co wpływa na koszt ogrzewania przy użyciu pompy ciepła?

Jak już wspomnieliśmy, na koszt ogrzewania pompą ciepła wpływa szereg czynników. Są one związane przede wszystkim z:

  • typem urządzenia,
  • systemem grzewczym,
  • temperaturą dolnego źródła ciepła,
  • terenem, na którym odbędzie się montaż pompy ciepła.

Zakup i eksploatacja pompy ciepła to jedno, natomiast realne, comiesięczne koszty ogrzewania pompą ciepła to drugie - wcale nie mniej (a może i bardziej) istotne. W końcu pompę ciepła kupuje się nie na rok czy dwa, ale na kilkadziesiąt lat, więc to, ile będzie się płaciło za ogrzewanie domu, jest szalenie istotne.

Jak obliczyć koszt ogrzewania domu w oparciu o pompę ciepła?

Czy da się dokładnie obliczyć koszty związane z ogrzewaniem domu pompą ciepła? Niestety, nie, ponieważ nikt nie jest w stanie przewidzieć chociażby warunków atmosferycznych w ciągu całego roku.

Można natomiast ocenić sprawność pompy ciepła, obliczając współczynnik efektywności COP
i współczynnik SCOP (roczny współczynnik efektywności). Warto wiedzieć, że im współczynnik COP jest wyższy, tym mniej energii elektrycznej jest potrzebne pompie ciepła, by wytworzyć konkretną ilość ciepła. Innymi słowy - im wyższy wskaźnik COP, tym lepiej, ponieważ wiążą się z tym realne oszczędności!

Powietrzna pompa ciepła - ogrzewanie domu

Powietrzna pompa ciepła jest urządzeniem efektywnym - szczególnie wtedy, gdy temperatura powietrza nie schodzi poniżej -5 stopni Celsjusza. Dolne źródło ciepła, jakim jest powietrze atmosferyczne, bywa jednak nieprzewidywalne, co sprawia, że okresowo można dostrzec wyraźny spadek mocy grzewczej i współczynnika COP.

Powietrzne pompy ciepła najczęściej są powiązane z ogrzewaniem podłogowym lub ściennym, by uzyskać maksymalne oszczędności i wysoką efektywność. Niektórzy decydują się na montaż pompy ciepła powietrznej jako element układu grzewczego wraz z kotłem, chociażby na gaz. W takim układzie pompa ciepła powietrze-woda lub powietrze-powietrze pracuje efektywnie w miesiącach cieplejszych. Podczas najzimniejszego okresu roku natomiast uruchamia się kocioł, co jest korzystnym rozwiązaniem.
Wtedy nie ma problemu ani z ogrzewaniem domu, ani przygotowaniem ciepłej wody użytkowej.

Gruntowa pompa ciepła - ogrzewanie domu

W przeciwieństwie do powietrznej pompy ciepła, gruntowa pompa ciepła działa efektywnie również wtedy, gdy temperatura gruntu schodzi mocno poniżej zera stopni Celsjusza. Może być więc jedynym źródłem ciepła, co generuje maksymalne oszczędności.

Nie da sie jednak ukryć, że zarówno urządzenie, jak i koszt instalacji pompy ciepła tego typu są relatywnie wysokie. Biorąc jednak pod uwagę "przewidywalność" kosztów ogrzewania domu gruntową pompą ciepła i możliwy do przewidzenia, stały koszt wytworzenia 1kWh, warto rozważyć pompę ciepła tego typu.

W przypadku gruntowych pomp ciepła, szczególnie istotne jest odpowiednie zaprojektowanie instalacji grzewczej, by uzyskać jej możliwie największą efektywność i sprawność. Wodna pompa ciepła - ogrzewanie domu Woda jest co do zasady najlepszym źródłem dolnym. Nie da sie jednak ukryć, że relatywnie niewielka ilość gospodarstw domowych może skorzystać z wodnej pompy ciepła. Wiąże się to z tym, że wymagana jest w tym przypadku bliskość zbiornika wolnego lub wód gruntowych.

Nie jest to jednak również rozwiązanie bez wad. Zdarza się, że nagle obniża się wydajność wód gruntowych lub studni zrzutowych. W konsekwencji, instalacja grzewcza będzie mieć problemy,
a ogrzewanie domu może stać się zdecydowanie droższe.

Ile realnie kosztuje ogrzewania pompą ciepła?

Planujesz zakup urządzenia, jakim jest pompa ciepła i chciałbyś wiedzieć, ile będziesz płacić w ciągu roku za ogrzewanie domu? Jak wynika z obliczeń, średni roczny koszt ogrzewania domu o powierzchni ok. 200 m2 i przygotowania ciepłej wody użytkowej to ok. 1500-2000 zł.

Biorąc pod uwagę fakt, że ogrzewanie przy użyciu instalacji gazowej czy elektrycznej jest nawet 2-3 razy droższe, zakup i instalacja pompy ciepła się naprawdę opłaca! Zwłaszcza, że można jeszcze bardziej obniżyć koszty, korzystając z instalacji fotowoltaicznej.

Jaką pompę ciepła wybrać do ogrzewania w domu jednorodzinnym?

To, jakie rozwiązanie powinieneś wybrać, zależy od wielu czynników, w tym m.in. Twojego zapotrzebowania na ciepło czy ciepłą wodę użytkową. Jeszcze przed podjęciem decyzji o zakupie urządzenia, jakim jest pompa ciepła, warto porozmawiać z profesjonalistami.

Zdecydowanie łatwiej będzie Ci wtedy ostatecznie stwierdzić, czy najlepsza będzie dla Ciebie powietrzna pompa ciepła, gruntowa pompa ciepła czy też pompa ciepła wodna.

Jedno jest pewne - koszty ogrzewania pompą ciepła są naprawdę niskie i warto przemyśleć wprowadzenie tego rozwiązania w swoim domu!

Powrót do wszystkich artykułów
Logotyp Ricom energy

Ricom Energy sp. z o.o.

ul. płk. Andrzeja Hałacińskiego 2
32-050 Skawina
NIP: 6793107189 | REGON: 36 06 07 810

Koordynator administracyjny

PIOTR ŚLUSARCZYK

Dział zamówień


Dział techniczny

WOJCIECH SZYPUŁA