2022-12-05

Jaka pompa ciepła do domu 250 m²?

Pompy ciepła są urządzeniami grzewczymi, które wyróżnia energooszczędność, przyjazność dla środowiska oraz wysoka efektywność energetyczna. W związku z tym, liczba gospodarstw domowych, które inwestują w odnawialne źródła energii, w tym pompy ciepła, rośnie z miesiąca na miesiąc.

Jaka pompa ciepła do domu 250 m²? To pytanie obecnie zadaje sobie z pewnością wielu posiadaczy nieruchomości o takim i podobnym metrażu. Jeśli i Ty szukasz najlepszego rozwiązania dla swojego domu o powierzchni 250 m², ten tekst powinien Ci zdecydowanie pomóc w podjęciu decyzji!

Pompy ciepła do domu 250 m² – dostępne rodzaje

Obecnie na rynku można znaleźć kilka rodzajów pomp ciepła do zastosowania w warunkach domowych. Są to wodne, gruntowe oraz powietrzne pompy ciepła.

Czym się charakteryzują, co je wyróżnia i jaka pompa ciepła najlepiej sprawdzi się do domu o powierzchni 250 m²? Dokonaliśmy krótkiego opisu dostępnych pomp ciepła do domu!

Pompy ciepła wodne

Pompy ciepła tego typu działają dzięki wykorzystaniu zbiorników wodnych znajdujących się wokół działki lub dwóch wykopanych studni głębinowych. Jest to dość duże ograniczenie, które znacząco redukuje możliwości ich montażu. Koszty związane z montażem wodnej pompy ciepła są dość wysokie, ale jej eksploatacja jest zdecydowanie opłacalna.

Co ważne - wodna pompa ciepła może być jedynym źródłem ciepła do domu.

Pompy ciepła gruntowe

Gruntowe pompy ciepła wykorzystują energię z głębi ziemi i przetwarzają ją następnie na energię cieplną, przeznaczoną do podgrzewania ciepłej wody użytkowej oraz ogrzewania obiektów. Pompy ciepła tego typu są najbardziej efektywne, ale jednocześnie najbardziej kosztowne. Najczęściej wykorzystuje się je w większych obiektach, jak np. hale sportowe czy szkoły.

Pompy ciepła powietrzne

Powietrzne pompy ciepła to w zdecydowanej większości przypadków idealne rozwiązanie dla posiadaczy domów o powierzchni 250 m²! Biorąc chociażby pod uwagę pompę ciepła powietrze-woda, jej stosunek ceny zakupu do efektywności i wygody użytkowania jest zdecydowanie najlepszy! Martwić może jedynie to, że w domach starszej budowy, bez ogrzewania podłogowego i z niewystarczającą zewnętrzną izolacją, wymaga "wsparcia" drugiego źródła ogrzewania.

Koszt pompy ciepła do domu o powierzchni 250 m²

Skoro wiesz, że powietrzna pompa ciepła jest, co do zasady, najlepszym rozwiązaniem do domu o powierzchni 250 m², pora orientacyjnie poznać jej koszty.

Na cenę i montaż powietrznej pompy ciepła wpływają m.in.:

  • umiejscowienie domu,
  • preferowana temperatura w domu,
  • średnie roczne temperatury w miejscu montażu pompy ciepła,
  • ilość i jakość źródeł ciepła w budynku,
  • jakość izolacji zewnętrznej,
  • wybrany rodzaj i moc pompy ciepła.

Jak już wspomnieliśmy, wybór powietrznej pompy ciepła jest optymalnym i najbardziej opłacalnym rozwiązaniem do domu o powierzchni 250 m². Koszt pompy ciepła powietrze-woda to w tym przypadku między 80 000 a 100 000 zł (już z doliczoną usługą, jaką jest montaż pompy ciepła).

Jak określić moc pompy ciepła do domu o powierzchni 250 m²?

Moc pompy ciepła jest jednym z kluczowych parametrów, które należy wziąć pod uwagę podczas jej wyboru. Czy wiesz, dlaczego…? Wiąże się to z faktem, że pompa ciepła do domu o nieodpowiednio dobranej mocy może wcale nie wygenerować niższych kosztów ogrzewania domu.

By móc obliczyć właściwą moc pompy ciepła do domu, warto znać zapotrzebowanie na energię cieplną domu. Wyraża się je w kilowatach energii na m2.

Odpowiednią moc pompy ciepła oblicza się natomiast przy użyciu prostego działania matematycznego. Polega na przemnożeniu powierzchni budynku i zapotrzebowania na energię cieplną domu. 

Łatwo więc stwierdzić, że gdy powierzchnia budynku wynosi 250 m², a – dajmy na to – jego zapotrzebowanie na energię wynosi 50W, należy wybrać i zamontować pompę ciepła o mocy 12,5 kW.

Pamiętaj jednak, że są to wyliczenia orientacyjne. Nie uwzględniają one ani lokalizacji domu, ani temperatur w ciągu roku, ani tego, czy pompa ciepła ma "towarzyszyć" np. ogrzewaniu podłogowemu, czy "typowym" kaloryferom.

Pamiętaj o możliwości dofinansowania w ramach programu Czyste Powietrze!

Zastanawiasz się, czy pompa ciepła do domu to rozwiązanie, na jakie Cię stać?

Pamiętaj, że w ramach programu Czyste Powietrze, możesz się ubiegać o otrzymanie dotacji w wysokości do 30 000! Patrząc na koszty związane z zakupem pompy ciepła do domu, jest to ogromne odciążenie! Weź pod uwagę, że to w końcu nawet kilkudziesięcioprocentowa zniżka w stosunku do pierwotnej ceny zakupu pompy ciepła.

Co zrobić, by móc ubiegać się o dotację? Sprawdź regulamin programu Czyste Powietrze i zapoznaj się z warunkami dofinansowania. Podpowiemy Ci również od razu, że warto się rozejrzeć także za możliwościami dotacji w ramach programów i projektów lokalnych. W niektórych regionach ich liczba jest naprawdę duża, więc dobrze jest mieć w nich rozeznanie!

Sprawdź możliwości dofinansowania – być może to okaże się czynnikiem decydującym o wyborze pompy ciepła do Twojego domu o powierzchni 250 m²!

Pompa ciepła najlepszym rozwiązaniem dla Twojego domu!

Pompa ciepła, niezależnie od tego, na jaki jej rodzaj się zdecydujesz, to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie dla Twojego domu!

Odpowiadając natomiast na pytanie, jaka pompa ciepła do domu 250 m², uważamy, że optymalnym rozwiązaniem jest powietrzna pompa ciepła. Jej efektywność, wstępne koszty inwestycji (w tym koszt zakupu pompy ciepła) czy wygoda użytkowania to tylko kilka spośród jej wielu zalet.

Ogrzewanie domu pompą ciepła się po prostu opłaca! Warto więc zastanowić się nad tym rozwiązaniem. Natomiast wtedy, gdy koszt pompy ciepła wydaje Ci się za wysoki, zawsze możesz ubiegać się o dotację z programu Czyste Powietrze!

Chętnie pomożemy Ci w doborze mocy pompy ciepła do domu!

Jeśli zapytasz nas, jaka pompa ciepła do domu 250 m², z pewnością podejdziemy do Ciebie indywidualnie, biorąc pod uwagę wszystko to, co istotne. Zakup pompy ciepła to duża inwestycja, więc wybór odpowiedniego urządzenia ma kluczowe znaczenie! Dlatego też otrzymasz wycenę idealnie dostosowaną do Twoich potrzeb i oczekiwań. Gwarantujemy profesjonalizm i pełne wsparcie!

Jesteś zainteresowany innowacyjnymi rozwiązaniami instalacyjnymi do domu? Napisz do nas, korzystając z formularza kontaktowego, a skontaktuje się z Tobą jeden z naszych doświadczonych specjalistów!

Powrót do wszystkich artykułów
Logotyp Ricom energy

Ricom Energy sp. z o.o.

ul. płk. Andrzeja Hałacińskiego 2
32-050 Skawina
NIP: 6793107189 | REGON: 36 06 07 810

Koordynator administracyjny

PIOTR ŚLUSARCZYK

Dział zamówień


Dział techniczny

WOJCIECH SZYPUŁA