2023-01-04

Jaka pompa ciepła do domu 200 m²?

Mówi się, że pompa ciepła to urządzenie grzewcze przyszłości. Nie da się ukryć, że dużo w tym prawdy. Pompy ciepła są ekologiczne, w większości - proste w montażu oraz pozwalają na wygenerowanie znacznych oszczędności.
Pomp ciepła jest jednak na rynku coraz więcej. Pytanie - od czego zależy, którą z nich wybrać? Jaka pompa ciepła będzie najlepsza do domu o powierzchni 200 m²?

Pompy ciepła do domu - która najlepsza?

Wspomnieliśmy, że rynek pomp ciepła do domu jest naprawdę szeroki. Można dokonywać ich klasyfikacji w zależności od rodzaju źródła ciepła, budowy, mocy czy efektywności.
Warto mieć jednak świadomość, że ta sama pompa ciepła może się nie sprawdzić zarówno w domu 200 m², 100 m², jak i 300 m². Powierzchnia budynku jest w tym przypadku niezmiernie istotna, choć to nie jedyne kryterium, jakie powinno się brać pod uwagę.
Jaka pompa ciepła będzie najlepsza akurat do domu 200 m²? Przeanalizowaliśmy wszystkie najważniejsze kryteria, by móc wrócić do Ciebie z gotowymi wskazówkami!

Na co zwracać uwagę, wybierając pompę ciepła do domu?

Zanim jednak przejdziemy do odpowiedzi na pytanie, jaka pompa ciepła do domu 200 m², zacznijmy od ogólnych informacji na temat czynników, które warto brać pod uwagę, wybierając pompę ciepła do domu.
Zanim pomyślisz o wyborze pompy ciepła do domu, przeanalizuj poniższe aspekty:

  • typ pompy ciepła,
  • budowa urządzeń grzewczych,
  • moc pompy ciepła,
  • współczynnik COP pompy ciepła,
  • stopień ocieplenia budynku,
  • temperatury atmosferyczne w ciągu roku.

Czy istnieje jedna, jedyna właściwa pompa ciepła do domu 200 m²? Jak się pewnie domyślasz, oczywiście, że nie!
Spośród urządzeń do ogrzewania domu i podgrzewania ciepłej wody użytkowej, to właśnie ona potrafi być jednym z tych najbardziej efektywnych. Dlatego też, wybierając pompę ciepła do domu 200 m², zdecydowanie warto zrobić to z wyjątkową starannością!

Wybór odpowiedniej pompy ciepła do domu jest bardzo ważny!

Zapewne spodziewasz się, dlaczego wybór odpowiedniej pompy ciepła do domu jest tak kluczowy. Chodzi tu przede wszystkim o:

  • kwestie ekonomiczne (koszt pompy ciepła i jej eksploatacji vs. oszczędności na rachunkach za ogrzewanie budynku i ciepłą wodę użytkową),
  • kwestie ekologiczne (wybór pompy ciepła to bardzo korzystne rozwiązanie pod kątem dbania o środowisko naturalne),
  • bieżąca eksploatacja urządzenia.

Przeanalizowaliśmy różne typy pomp ciepła do domu. Mimo to, pojęcie domu 200 m2 jest bardzo ogólne i bez dodatkowych informacji trudno jest napisać jednoznacznie, która pompa ciepła jest najlepsza. Dlatego też w niektórych przypadkach od razu wprowadziliśmy dodatkowe warunki brzegowe.

Pompy ciepła - które do domu 200 m²?

Zacznijmy od omówienia poszczególnych rodzajów pomp ciepła. Które z nich w ogóle można rozważać w kontekście ogrzewania budynku i przygotowywania ciepłej wody użytkowej?
Jaki jest koszt pompy ciepła każdego typu i ile potrzeba dodatkowo na jej montaż oraz wykonanie dolnego źródła ciepła?

Powietrzne pompy ciepła

Powietrzna pompa ciepła wydaje się być już na samym początku najbardziej oczywistym rozwiązaniem do domu, niezależnie od jego metrażu. Jest w tym zresztą dużo prawdy.
Zarówno pompa ciepła powietrze-powietrze, jak i pompa ciepła powietrze-woda są relatywnie tanie i efektywne (oczywiście, o ile zostaną dobrze dobrane). Ich montaż z reguły nie należy również do wymagających.
Koszt pompy ciepła zaczyna się od kilkunastu tysięcy złotych, natomiast wraz z pełną instalacją możesz się zmieścić w kilkudziesięciu tysiącach złotych.
Kluczowym pytaniem, jakie należy sobie zadać, zastanawiając się nad zakupem powietrznej pompy ciepła, jest to, czy ma być to jedyne źródło ciepła. Jeżeli tak - w strefie klimatycznej, w jakiej znajduje się Polska, w okresie największych mrozów pompy tego typu mogą znacząco stracić swoją wydajność. Wówczas potrzebne jest dodatkowe źródło ciepła do domu.
Dlatego też, jeśli zastanawiasz się nad pompą ciepła powietrzną, koniecznie weź to pod uwagę!

Gruntowe pompy ciepła

Gruntowe pompy ciepła do domu są, w przeciwieństwie do powietrznych, zdecydowanie bardziej wydajne także w niskich temperaturach. Co istotne, mogą być jedynym źródłem ciepła.
Czy oznacza to jednak, że są to urządzenia bez jakichkolwiek wad? Zdecydowanie nie! Sam koszt urządzenia potrafi być dość wysoki. W zależności od wielu czynników, średnio wynosi on nawet 45 000 zł netto. Do tego należy jeszcze doliczyć koszt jego montażu, a także źródła dolnego. To kolejne kilkadziesiąt tysięcy złotych! Podsumowując wszystkie kwoty, może się okazać, że już koszty początkowe potrafią zdecydowanie przekroczyć Twoje możliwości finansowe!

Powietrzne pompy ciepła

Co natomiast, jeśli chodzi o wodną pompę ciepła? W tym przypadku warto wziąć pod uwagę nie tyle powierzchnię budynku, co obecność wód, niezbędnych do jej montażu.
Warto wspomnieć, że koszt pompy ciepła woda-woda jest dość wysoki i oscyluje w granicach 30 000-35 000 zł. Dodając do tego jeszcze środki niezbędne do wykonania dolnego źródła ciepła - studni głębinowych, może się okazać, że początkowe koszty inwestycyjne znacząco przekroczą Twój budżet.
Na korzyść wodnych pomp ciepła przemawia natomiast to, że mogą służyć do ogrzewania budynku przez cały rok - niezależnie od temperatury.

Jaka pompa ciepła lepsza do domu 200 m²? Split czy monoblok?

W zależności od budowy pompy ciepła, wyróżniamy pompy ciepła monoblok i split. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z urządzeniem złożonym z jednej części. W drugim natomiast - elementy układu pompy ciepła są "podzielone" między jednostkę zewnętrzną i pomieszczenie wewnątrz budynku.
Co do zasady, pompy ciepła split i monoblok działają w ten sam sposób, osiągają również analogiczne wydajności. Ich ceny i rodzaj montażu są jednak różne. W największym skrócie można napisać, że pompa ciepła split kosztuje mniej, ale za to droższa jest jej instalacja i eksploatacja. Za pompę ciepła monoblok natomiast trzeba zapłacić więcej, ale jednocześnie jej koszt montażu i użytkowania jest znacznie niższy.
Jeżeli zależy Ci na tym, by pompa ciepła nie generowała zbyt dużego hałasu, wybierz raczej pompę ciepła typu monoblok. Jest ona dobrze izolowana akustycznie, dzięki czemu nie pracuje tak głośno jak pompa ciepła typu split.

Jaka moc pompy ciepła do domu 200 m²?

Kolejnym aspektem, który powinieneś dokładnie przeanalizować, wybierając pompę ciepła do domu, jest moc urządzenia.
Do ogrzewania domu 200 m² potrzebna jest pompa ciepła o innej mocy niż chociażby do budynku o powierzchni znacznie mniejszej czy - przeciwnie - większej.
Pamiętaj, że ceny pomp ciepła różnią się w zależności od tego, jaka jest ich moc grzewcza!

Jak obliczyć moc pompy ciepła do domu 200 m²?

Moc pompy ciepła określa ilość energii cieplnej dostarczanej do instalacji. Kluczem do sukcesu, pisząc o pompie ciepła, jest wybór urządzenia, które będzie posiadać optymalną moc do domu o określonym metrażu (w tym przypadku - 200 m²). Moc pompy ciepła jest ilorazem powierzchni obiektu i jego zapotrzebowania energetycznego.
Zapotrzebowanie energetyczne budynku to natomiast parametr uzależniony m.in. od mocy urządzeń grzewczych, powierzchni domu, średnich temperatur powietrza, izolacji budynku, a także średniej temperatury w domu, gwarantującej jego domownikom komfort termiczny.
Dla naszych obliczeń, przyjmując, że uśrednione zapotrzebowanie na energię wynosi w domu jednorodzinnym o powierzchni 200 m² około 40-50 W/ m², powinieneś kupić pompę ciepła o
mocy ok. 10 kW.
Oczywiście, jak już wspomnieliśmy, to, jaka pompa ciepła będzie najlepsza do domu 200 m², zależy od zdecydowanie większej ilości czynników niż tylko jej moc. Nie da się ukryć, że jest to jednak jeden z kluczowych aspektów, które trzeba wziąć pod uwagę.

Jaki współczynnik COP pompy ciepła do domu 200 m²?

Współczynnik COP to współczynnik wydajności, określający stosunek ilości dostarczonego ciepła do energii elektrycznej, którą zużywa pompa ciepła. Inaczej - mówi on o tym, ile kWh oddanego ciepła przypada na 1 kWh energii, która jest pobrana przez pompę ciepła.
Dla przykładu - przyjmuje się, że wartość COP w przypadku powietrznych pomp ciepła oscyluje między 2,99 a 4,20. Dla gruntowych pomp ciepła w domach jednorodzinnych COP wynosi natomiast średnio między 4,3 a 4,9. Wiele zależy także od konstrukcji systemu grzewczego z udziałem pompy ciepła oraz izolacyjności budynku. Dlatego też nie ma jednej, jedynej wartości współczynika COP, a mówi się i pisze raczej o przedziałach i wartościach przybliżonych.

Izolacyjność budynku a rodzaj pompy ciepła do domu 200 m²

Zastanawiasz się, w jakim stopniu ocieplenie budynku wpływa na to, jaka pompa ciepła będzie najlepsza do domu o powierzchni 200 m2? Oczywiste jest to, że im lepsza izolacyjność budynku, tym mniej ciepła "ucieka" z domu na zewnątrz.
Jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym, z pewnością dbasz (lub będziesz dbać) o to, by był on odpowiednio zaizolowany termicznie. Wpływa to na mniejsze zużycie energii oraz redukcję kosztów ogrzewania budynku. Dodatkowo, z mniejszym zużyciem energii jest związana mniejsza emisja zanieczyszczeń do atmosfery, co ma znaczenie dla coraz większej liczby świadomych ludzi.
Zastanawiasz się, w jaki sposób wykonać izolację termiczną domu? W przypadku ścian zewnętrznych, używa się do tego celu najczęściej styropianu. Ocieplenia ścian trójwarstwowych natomiast wykonuje się także z wełny mineralnej.

Kto może pomóc w doborze pompy ciepła do domu 200 m²?

Myślisz o systemie grzewczym opartym na pompie ciepła? Wciąż nie jesteś pewien, jaka pompa ciepła do domu 200m2 sprawdzi się najlepiej?
Pamiętaj, że zawsze możesz skorzystać także ze wsparcia profesjonalistów. Doradcy RICOM z przyjemnością Ci pomogą! Skontaktuj się z nami, a dobierzemy Ci pompę ciepła najlepszą do Twojego domu!
Dodatkowo, zainteresowani pompą ciepła wciąż mogą uzyskać dofinansowanie na jej zakup! Dzięki programowi Czyste Powietrze, zakup pompy ciepła do domu zdecydowanie mniej obciąży Twój budżet! Sprawdź możliwości dofinansowania i korzystaj!

Jak zwiększyć efektywność systemu grzewczego z pompą ciepła?

Przypuśćmy, że masz już wstępną decyzję co do wyboru pompy ciepła do domu 200m².
Wiesz jednak, że możesz zwiększyć efektywność systemu grzewczego, jeżeli połączysz ją z instalacją fotowoltaiczną, produkującą energię także na potrzeby źródła ciepła? Oczywiście, generuje to dodatkowe koszty wstępne, mamy tego świadomość. Czasami jednak zdecydowanie warto zapłacić na początek więcej, by później oszczędzać przez wiele lat. Wciąż zastanawiasz się, jaka pompa ciepła do domu 200 m² będzie najlepszym wyjściem? Dokładnie wylicz, jakie masz możliwości finansowe i ile jesteś w stanie wydać na początek.
Jeżeli interesuje Cię pompa ciepła, która będzie jedynym źródłem ciepła w domu, być może dobrym rozwiązaniem będzie gruntowa pompa ciepła. Jeśli natomiast szukasz opcji bardziej budżetowej, ale wciąż efektywnej i wydajnej, tu szczególnie polecamy Ci powietrzną pompę ciepła - urządzenie, które jest relatywnie niedrogie, a w połączeniu z innym źródłem ciepła potrafi znacząco obniżyć Twoje rachunki za energię elektryczną!

Powrót do wszystkich artykułów
Logotyp Ricom energy

Ricom Energy sp. z o.o.

ul. płk. Andrzeja Hałacińskiego 2
32-050 Skawina
NIP: 6793107189 | REGON: 36 06 07 810

Koordynator administracyjny

PIOTR ŚLUSARCZYK

Dział zamówień


Dział techniczny

WOJCIECH SZYPUŁA