2023-01-04

Jaka pompa ciepła do domu 180 m²?

Jesteś posiadaczem domu jednorodzinnego o powierzchni 180 m²? Zdecydowałeś się na pompę ciepła do domu, ale nie wiesz, jaką wybrać? Jaka pompa ciepła do domu 180m2?
Przede wszystkim - gratulujemy wyboru systemu grzewczego! Pompa ciepła to urządzenie ekologiczne, efektywne i o długiej żywotności. W tekście postaramy się omówić plusy i minusy poszczególnych typów pomp ciepła do domu 180 m². Mamy nadzieję, że dzięki temu ułatwimy Ci dobór pompy ciepła.

Czym się różnią pompy ciepła?

Na rynku możesz znaleźć pompy ciepła do domu wielu typów. Różnią się wieloma aspektami, w tym przede wszystkim pod względem:

  • dolnego źródła ciepła,
  • budowy,
  • mocy grzewczej.

Oczywiście, ich ceny także się znacząco różnią.

Pompy ciepła do domu mogą być bardziej lub mniej efektywne. Niektóre bez problemu pracują w każdych warunkach, inne natomiast znacząco tracą swoją wydajność wraz ze spadkiem temperatury.

Rodzaj pomp ciepła na podstawie dolnego źródła ciepła

Pompy ciepła do domu występują w 3 głównych rodzajach. Są to:

  • powietrzne pompy ciepła,
  • gruntowe pompy ciepła,
  • wodne pompy ciepła.

Które z nich będą najlepsze do domu 180 m²? Pora omówić każdy z rodzajów!

Powietrzne pompy ciepła

Jeżeli chodzi o powietrzną pompę ciepła do domu, jej największym atutem jest cena. Jest to rozwiązanie budżetowe, ponieważ koszt pompy ciepła jest relatywnie niski i podobnie jest z jej montażem. Dolnym źródłem ciepła jest w tym przypadku, jak sama nazwa wskazuje, powietrze.
Nie da się jednak ukryć, że w strefie klimatycznej, jaka panuje w Polsce, pompy ciepła tego typu miewają problem z efektywnością, gdy temperatura powietrza spada znacząco poniżej zera. Co wtedy? Najczęściej uruchamia się wówczas inne źródło ciepła, jakim jest chociażby ogrzewanie podłogowe.

Gruntowe pompy ciepła

Gruntowe pompy ciepła są, w przeciwieństwie do powietrznych pomp ciepła, efektywne także w niskich temperaturach. Dzięki temu mogą stanowić jedyne źródło ciepła w domu 180 m². Podobnie jak powietrzna pompa ciepła, także pompa ciepła gruntowa musi być odpowiednio zainstalowana. W tym przypadku jest to jednak zdecydowanie droższe. Koszt pompy ciepła gruntowej również nie zalicza się do najniższych.
Nie da się jednak ukryć, że ten sposób ogrzewania budynku świetnie sprawdza się w domach jednorodzinnych (także tych o powierzchni 180 m²). Jest to szczególnie widoczne, jeżeli nastąpi połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką.

Powietrzne pompy ciepła

Wodne pompy ciepła są efektywne, ale montuje się je relatywnie rzadko. Wiąże się to z koniecznością posiadania w okolicy domu zbiorników wodnych lub studni (dolnym źródłem ciepła jest tu woda). Oczywiście, zawsze studnie można wykopać, ale jest to czaso- i pracochłonne.
Koszt pompy ciepła woda-woda jest jednak dość wysoki, podobnie jak koszt instalacji pompy ciepła tego typu.

Pompa ciepła typu split i monoblok - która lepsza?

Ze względu na swoją budowę, pompy ciepła dzielą się na split i monoblok. Pompa ciepła typu monoblok jest bardzo szczelna. Dzięki temu, nie wymaga kontroli szczelności. Poza tym, niepotrzebna jest do niej karta urządzenia. Nie da się ukryć, że jest również pompa ciepła łatwiejsza w instalacji.
Pompa ciepła typu split natomiast pracuje głośniej i jest złożona z dwóch głównych elementów (jednego montowanego wewnątrz, drugiego - na zewnątrz budynku). Koszt pompy ciepła tego typu jest za to niższy, co często najbardziej przemawia na jej korzyść. Jaka pompa ciepła jest w takim razie najlepsza do domu o powierzchni 180 m²? Wydaje się, że to wciąż za mało danych, by podjąć odpowiednią decyzję!

Moc pompy ciepła - dlaczego jest tak istotna?

Wybierasz pompę ciepła do domu jednorodzinego? Koniecznie weź pod uwagę także moc pompy ciepła, pamiętając o zasadzie, że im wyższa moc urządzenia, tym wyższy koszt pompy ciepła.
To moc grzewcza jest kluczową właściwością pompy ciepła i to na jej podstawie powinno się dokonać wyboru urządzenia do swojego domu! Wiąże się to z tym, że pompa ciepła zapewnia odpowiedni stopień ciepła w domu jednorodzinnym (i przygotowanie ciepłej wody użytkowej, jeżeli będzie służyć również do tego).

Jak obliczyć moc pompy ciepła do domu 180 m2?

Wyliczenie właściwej mocy pompy ciepła do domu 180 m² nie jest wcale tak łatwe, jak mogłoby się wydawać!
Moc pompy ciepła jest uzależniona przede wszystkim od zapotrzebowania domu na ciepło.
Jak je określić? Można w tym przypadku skorzystać z kalkulatorów, dostępnych w Internecie, lub poprosić o wsparcie profesjonalistę, który się tym zajmuje na co dzień. Dlatego też nie napiszemy Ci, jaka moc pompy ciepła będzie najlepsza do Twojego domu o powierzchni 180 m². Mamy za mało danych, by to wyliczyć.
Wybór odpowiedniej mocy grzewczej pompy ciepła do domu jest kluczowy. Jeśli kupisz pompę ciepła o zbyt małej mocy, nie ogrzejesz całego domu. Zakup urządzenia o za dużej mocy natomiast (innymi słowy - przewymiarowanego) będzie skutkować tym, że układ ogrzewania zostanie wygrzany zbyt szybko, a pompa ciepła się wyłączy, gdy osiągnie ustaloną temperaturę.

Jak wybrać najlepszą pompę ciepła do domu 180 m²?

O instalacji grzewczej opartej na pompie ciepła można pisać naprawdę dużo. W końcu ogrzewanie domu jest dzięki niej nie tylko wydajne, ale i niskokosztowe!
Z pewnością Twój wybór urządzenia będzie uzależniony od tego, ile kosztuje pompa ciepła i jakie są koszty jej montażu. Nic w tym dziwnego - warto wziąć pod uwagę wszystkie najbardziej istotne aspekty związane z tą metodą ogrzewania domu.
Jeżeli aktualnie korzystasz z ogrzewania podłogowego, powietrzna pompa ciepła może być dla Ciebie najlepsza z uwagi na koszt urządzenia, jego efektywność i potrzebę, by w niskich temperaturach "zamieniać" źródło ciepła.
Jeżeli natomiast zależy Ci na tym, by pompa ciepła była jedynym źródłem ciepła, tu do ogrzewania budynku 180 m² warto przemyśleć gruntową lub wodną pompę ciepła.
Oczywiście, o ile dysponujesz wystarczającymi środkami na zakup urządzenia i jego montaż.

Jaka pompa ciepła do domu 180 m²? Skorzystaj z profesjonalnego wsparcia!

Zależy Ci, by korzystać z odnawialnych źródeł energii? Jesteś zdecydowany, by ogrzewać dom pompą ciepła, która ma odpowiednią moc grzewczą?
Pamiętaj, że nie musisz sam tracić czasu na czasochłonny research! Możesz skorzystać z profesjonalnego wsparcia! Jeżeli zdecydujesz się na kontakt z doradcą Ricom, pomożemy Ci obliczyć moc cieplną pompy ciepła do domu 180 m², dobierzemy odpowiednie urządzenie do Twoich potrzeb oraz dostosujemy je do Twojego budżetu!
Sposób ogrzewania budynku opartego na pompie ciepła jest wydajny, ekologiczny i niedrogi.
Wykorzystaj pełnię możliwości pomp ciepła i instalacji grzewczej, w której to właśnie to urządzenie pełni najważniejszą rolę!

Zakup pompy ciepła do domu o powierzchni 180 m² się opłaca!

Jesteśmy przekonani, że wybór pompy ciepła to będzie optymalne rozwiązanie do Twojego domu o powierzchni 180 m²! Kup najlepszy sprzęt, zleć jego montaż profesjonalistom i korzystaj z efektywnego sposobu ogrzewania budynku!

Powrót do wszystkich artykułów
Logotyp Ricom energy

Ricom Energy sp. z o.o.

ul. płk. Andrzeja Hałacińskiego 2
32-050 Skawina
NIP: 6793107189 | REGON: 36 06 07 810

Koordynator administracyjny

PIOTR ŚLUSARCZYK

Dział zamówień


Dział techniczny

WOJCIECH SZYPUŁA