Ricom Energy – wiodący producent pomp ciepła.
Jaka pompa ciepła do domu 150 m²? Z pewnością wielu posiadaczy domów o tej powierzchni zastanawia się nad wyborem tego urządzenia do ogrzewania budynku i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Nic dziwnego - zapotrzebowanie na energię cieplną jest w przypadku takiego metrażu całkiem spore, więc i oszczędności z posiadania pompy ciepła potrafią być znaczące.
Pompa ciepła - oczywiście, odpowiednio dobrana - jest wydajna, efektywna i ekologiczna.
Dzięki niej, oszczędzisz kilkadziesiąt procent na rachunkach za energię! Czy jest to wystarczający powód, by zainwestować w pompę ciepła do domu? Zdecydowanie tak!
Na rynku możesz znaleźć wiele pomp ciepła. Różnią się źródłem ciepła, budową czy też mocą.
Nie każda pompa ciepła pasuje do każdego obiektu! Warto o tym pamiętać, dokonując
jej wyboru!
W tym tekście postaramy się opisać, jak znaleźć pompę ciepła do domu 150 m2. Masz dom o takiej powierzchni i zastanawiasz się nad zakupem pompy ciepła? To artykuł idealny dla Ciebie! Przeczytaj go uważnie, a na pewno znajdziesz w nim wiele wskazówek, które wykorzystasz na etapie poszukiwania najlepszej pompy ciepła do domu!
Zanim przejdziemy do konkretów, zacznijmy od początku… Pora na omówienie 3 rodzajów pomp ciepła, jakimi są wodne, gruntowe i powietrzne pompy ciepła.
Każdy z tych typów pomp ciepła posiada mocne, jak i nieco słabsze strony. Dlatego tak ważne jest mieć dokładne rozeznanie co do ich zastosowania i charakterystyki, aby móc wybrać najlepsze rozwiązanie do swojego domu.
Wodne pompy ciepła wyróżnia wysoka efektywność i praca w każdych warunkach - nawet, gdy są największe mrozy. Jako że ich dolne źródło ciepła to woda, nie mogą być jednak umieszczone w każdej lokalizacji. Działają one z wykorzystaniem albo istniejących zbiorników wodnych wokół działki, albo przez dwie studnie głębinowe (czerpną oraz zrzutową).
Z tego też powodu samo wykonanie instalacji potrafi kosztować kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Dodając do tego koszt pompy ciepła, który jest również wysoki (30000 - 35000 zł), łączna kwota początkowa, jaką należy zapłacić, jest naprawdę imponująca.
Gruntowa pompa ciepła jest, podobnie jak wodna, bardzo efektywna i może pracować w każdych warunkach, również zimą, podczas minusowych temperatur. Dzięki temu nic nie stoi na przeszkodzie, by była jedynym źródłem ciepła w domu jednorodzinnym.
Oprócz jej licznych plusów, ma jednak także słabsze strony. Gruntowe pompy ciepła są dość drogie. Dodatkowo, koszt instalacji pompy ciepła jest również wysoki. Wszystko to składa się na znaczne obciążenie finansowe jeszcze przed rozpoczęciem korzystania z urządzenia grzewczego.
Powietrzna pompa ciepła to dobre rozwiązanie dla każdego obiektu, niezależnie od jego lokalizacji. Tego typu pompy ciepła do domu są zdecydowanie bardziej budżetowym rozwiązaniem, ponieważ kosztują znacznie mniej niż wodne czy gruntowe. Ponadto, ich montaż i koszty eksploatacji są także relatywnie niewielkie.
Z drugiej jednak strony, ich wydajność spada wraz z temperaturą na zewnątrz. Z tego powodu nie mogą być jedynym źródłem ciepła w domu. W połączeniu np. z ogrzewaniem podłogowym efektywnie służą do ogrzewania budynku.
Z pewnością chciałbyś dowiedzieć się, ile dokładnie kosztują poszczególne typy pomp ciepła w domu 150 m². Niestety, nie pomożemy Ci w tym zakresie, ponieważ ostateczne koszty są uzależnione od wielu czynników.
Tak, jak już jednak wcześniej sygnalizowaliśmy, możemy napisać, że zdecydowanie najtańszymi pompami ciepła są pompy ciepła powietrze-powietrze i pompy ciepła powietrze-woda. Urządzenia te należą nie tylko do bardziej "budżetowych", ale i na rynku są one dostępne w wielu wariantach. Dzięki temu zdecydowanie łatwiej wybrać odpowiednią pompę ciepła do domu.
Łączny koszt powietrznej pompy ciepła wraz z jej montażem to ok. 40 000 zł. Biorąc pod uwagę fakt, że niektórzy płacą tyle za samą gruntową pompę ciepła, widać, że różnice w cenach są ogromne.
To, czy zdecydujesz się na poniesienie większego kosztu na początku, czy też nie, zależy tylko od Ciebie i Twoich możliwości finansowych. Jedno jest pewne - zdecydowanie warto postawić na pompę ciepła do domu 150 m²! Gwarantujemy, że to się po prostu opłaca, a jeśli połączysz urządzenie z instalacją fotowoltaiczną, oszczędzisz jeszcze więcej!
Skoro już wiesz, ile kosztuje pompa ciepła, pora na chwilę zatrzymać się również na kosztach jej montażu. W końcu, jeżeli Twój dom ma być efektywnie ogrzewany pompą ciepła, musisz mieć ją odpowiednio zainstalowaną.
Montaż systemu grzewczego w wielu przypadkach potrafi być droższy niż zakup samej pompy ciepła do domu. Jest to dla Ciebie dziwne? Pamiętaj, że w wielu przypadkach samo wykonanie dolnego źródła ciepła potrafi być naprawdę czaso- i pracochłonne. Szczególnie, jeżeli chodzi o studnie (gdy mowa o wodnych pompach ciepła) czy kolektory pionowe/poziome (w przypadku pomp ciepła gruntowych).
Kolejny aspekt, który warto mieć na uwadze przy doborze pompy ciepła do domu 150 m², to budowa urządzenia. Pompy ciepła występują w formie monoblok (jeden element ze wszystkimi podzespołami) lub split (układ grzewczy podzielony na dwa elementy połączone orurowaniem).
W przypadku pomp ciepła monoblok, ich ogromnymi atutami są doskonała szczelność, prosty montaż, a także świetne zaizolowanie akustyczne (są po prostu dość ciche). Pompy ciepła typu split natomiast kosztują znacznie mniej - to fakt. Są one jednak już droższe w eksploatacji i montażu.
To, którą z nich powinieneś wybrać do domu o powierzchni 150 m², zależy od Twoich oczekiwań względem pompy ciepła, a także dostępnego miejsca.
Pompa ciepła, którą wybierzesz, powinna mieć optymalną moc grzewczą. Co to oznacza…?
Moc pompy ciepła powinna być dostosowana do (co najmniej) kilku czynników, takich jak:
Istnieje generalna zasada, że im lepsza izolacyjność budynku, tym niższa moc grzewcza pompy ciepła niezbędna do ogrzewania domu.
Dla przykładu, jeżeli Twój dom jest energooszczędny, jego zapotrzebowanie na ciepło z pewnością wynosi między 50 a 70 W na 1 m². W przypadku natomiast budynku całkowicie nieocieplonego, starszej generacji, jest to już między 150 a 200 W na 1 m². To znaczna różnica, prawda? Dlatego też uważamy, że już na etapie budowy domu należy pomyśleć o izolacji domu, by budynek był maksymalnie "ciepły", jakkolwiek to nie brzmi.
Jeżeli znasz już zapotrzebowanie cieplne swojego domu oraz jego powierzchnię (co jest chyba oczywiste), pora przejść do obliczenia mocy pompy ciepła.
W przypadku, gdy np. zapotrzebowanie cieplne domu o powierzchni 150 m² wynosi 60 kWh/ m², moc pompy ciepła obliczamy jako iloczyn jednej i drugiej wartości (150 x 60). Jak łatwo wyliczyć - wychodzi ona na poziomie 9000 W, czyli 9 kW. Oznacza to, że moc grzewcza pompy ciepła do domu 150 m² wynosi 9 kW. Warto jednak pamiętać, że powyższe obliczenia dotyczą jedynie ogrzewania domu. Jeśli chcesz również, by pompa ciepła służyła do przygotowania ciepłej wody użytkowej, wynik, który otrzymałeś, należy odpowiedno zwiększyć. Weź tu pod uwagę liczbę domowników i średnie potrzeby, jeżeli chodzi o wodę użytkową.
Współczynnik COP to inaczej współczynnik efektywności pompy ciepła. Generalnie, im jest on wyższy, tym lepiej, ponieważ zapłacisz mniej za energię elektryczną i zużyjesz mniej prądu do ogrzewania domu oraz zaopatrzenia się w ciepłą wodę użytkową. Często mówi się, że sam współczynnik COP nie daje wystarczających informacji i zdecydowanie lepiej jest obliczyć współczynnik SCOP. Jest to rzeczywiście rozsądne podejście, ponieważ dzięki SCOP obliczysz, ile prądu zużyje pompa ciepła w trakcie konkretnego okresu (np. sezonu grzewczego).
Oczywiście, w zależności od tego, czy pompa ciepła występuje jako jedyne źródło ciepła, czy też równolegle z innym, dane z obliczenia COP i SCOP będą bardziej lub mniej przydatne.
Doskonale zdajemy sobie sprawę z faktu, że tematyka związana z pompami ciepła nie jest wcale łatwa. Występuje tu dużo skomplikowanych pojęć, na wiele pytań odpowiada się "to zależy", nie ma zbyt wielu prostych odpowiedzi…
Jeśli szukasz więc pompy ciepła do domu 150 m², możesz mieć duże wątpliwości i nie jest to wcale nic dziwnego. Pytanie tylko - jak się ich pozbyć i wybrać rzeczywiście możliwie najlepsze urządzenie do ogrzewania domu i przygotowania ciepłej wody użytkowej?
Czasami najlepszym rozwiązaniem będzie prośba do ekspertów o fachowe doradztwo. W wielu przypadkach nie tylko Ci doradzą, ale i sprzedadzą profesjonalby sprzęt i zaoferują kompleksowy montaż pompy ciepła!
Jako że żywotność pompy ciepła jest dość wysoka, decyzja o wyborze urządzenia powinna być dobrze przemyślana. W końcu kupujesz sprzęt na wiele lat!
Mamy nadzieję, że tekst okazał się dla Ciebie zrozumiały i dzięki niemu masz lepsze rozeznanie, jeżeli chodzi o pompy ciepła do domu. Czy jednak podjąłeś już decyzję, jaka pompa ciepła będzie najlepsza do obiektu o powierzchni 150 m²? Jeżeli nie, serdecznie zachęcamy Cię do skontaktowania się z fachowym doradcą RICOM i wspólnego zastanowienia się nad najlepszym rozwiązaniem dla Twojego domu!
Podsumowując, jeżeli zdecydujesz, że będzie to gruntowa pompa ciepła, "na start" wydasz sporo pieniędzy, ale następnie dużo zyskasz, generując znacznie niższe rachunki za energię elektryczną. Powietrzna pompa ciepła do domu o powierzchni 150 m² to natomiast rozwiązanie zdecydowanie bardziej budżetowe. To urządzenie o wysokiej efektywności, które jednak nie kosztuje tyle co gruntowa czy wodna pompa ciepła.
Poszukiwanie pompy ciepła do domu 150 m² nie musi być wcale trudne. Aby to jednak rzeczywiście było łatwiejsze, trzeba albo dużo czytać i słuchać na ten temat, albo skorzystać z usługi doradcy. To, który wariant wybierzesz, zależy już tylko od Ciebie.
My w każdym przypadku zachęcamy Cię do zapoznania się z ofertą pomp ciepła RICOM.
Powietrzne pompy ciepła tej marki są wysoce efektywne, ekologiczne i bardzo wydajne.
Dodatkowo, wyróżnia je atrakcyjna cena. To rozwiązanie dla każdego posiadacza domu,
któremu nieobojętne są losy naszej planety i dodatkowo chce oszczędzić nawet kilkadziesiąt procent na energii elektrycznej.
Ogrzewanie domu i przygotowywanie ciepłej wody użytkowej przy pomocy pompy ciepła jest jak najbardziej możliwe (i dodatkowo efektywne)! Przekonaj się o tym sam, wybierając pompę ciepła do domu 150 m²!
ul. płk. Andrzeja Hałacińskiego 2
32-050 Skawina
NIP: 6793107189 | REGON: 36 06 07 810
Telefon: +48 512 083 099
Email: piotr.slusarczyk@ricomenergy.com