Ricom Energy – wiodący producent pomp ciepła.
Moc pompy ciepła to parametr, który bezsprzecznie powinien być jednym z najważniejszych (o ile nie najważniejszym) podczas wyboru tego urządzenia grzewczego. To od odpowiednio dobranej mocy pompy ciepła zależy, czy i - jeśli tak - ile oszczędzisz i jaka będzie efektywność pompy ciepła.
Jeśli zastanawiasz się więc, jak dobrać pompę ciepła pod względem mocy, postaramy się pomóc! Zaczniemy od podstawowych pojęć, w tym oczywiście najważniejszego w kontekście tematu tekstu, jakim jest moc pompy ciepła.
Moc pompy ciepła, jej wydajność chłodnicza, wskaźnik efektywności COP… Wszystkie te terminy wydają się być podobne, ale w rzeczywistości znacząco się różnią.
Dlatego też zacznijmy od przybliżenia podstawowych pojęć, które doprowadzą nas do dalszych rozważań na temat odpowiedniego doboru mocy pompy ciepła.
Moc pompy ciepła to nic innego jak energia dostarczona przez sprężarkę do systemu grzewczego. Innymi słowy - jest to ciepło dostarczane do ogrzewania domu. Określa się ją w watach i oblicza jako iloczyn powierzchni budynku i zapotrzebowania na moc.
Oprócz mocy pompy ciepła, do istotnych pojęć zaliczają się również:
Drugiemu i trzeciemu pojęciu z listy poświęcimy nieco więcej miejsca i omówimy je dokładniej poniżej.
Współczynnik efektywności COP określa wydajność pompy ciepła. Opisuje się go - najprościej - jako stosunek mocy wejściowej do wyjściowej. Niektórzy określają go również jako stosunek ilości ciepła dostarczonego z dolnego źródła ciepła do wartości zużytej podczas tego procesu energii elektrycznej.
Aby bardziej zobrazować Ci to pojęcie, posłużymy się przykładem:
Jeżeli pompa ciepła powietrze-woda, pobierając energię z dolnego źródła, potrzebuje do tego celu 1 kWh prądu, by wytworzyć 4,5 kW energii cieplnej w ciągu sekundy, współczynnik COP wynosi 4,5.
Istnieje generalna zasada, że im wyższy współczynnik COP, tym pompa ciepła wydajniejsza.
Od razu możemy również uprzedzić, że z reguły najwyższą efektywność i sprawność mają gruntowe pompy ciepła. Są one jednak jednocześnie drogie w zakupie i nieodpowiednie do wszystkich obiektów.
Czym jest natomiast współczynnik efektywności SCOP? Określa on wartość sezonowego współczynnika wydajności, biorąc pod uwagę zmiany efektywności energetycznej na przestrzeni roku.
Jeśli chcesz poznać rzeczywistą wydajność konkretnych modeli pom ciepła, ten współczynnik "powie" Ci naprawdę dużo.
Zapotrzebowanie cieplne budynku to nic innego jak zapewnienie odpowiedniej temperatury przez cały okres grzewczy.
Temperatura ta zależy od kilku czynników. Są to m.in.:
Zapotrzebowanie energetyczne budynku wyraża się, podobnie jak moc, w kilowatogodzinach. Wartość zapotrzebowania na moc cieplną budynku oblicza się jako ilość strumieni ciepła niezbędnych do ogrzania 1m2 obiektu.
Wartość zapotrzebowania cieplnego może się znacząco różnić między budynkami. Dla przykładu - dla nowych obiektów, o świetnej izolacji cieplnej, może być nawet 2-3 razy niższa niż dla starych domów, o kiepskiej izolacji i wentylacji.
Wyliczenia zapotrzebowania cieplnego obiektu możesz dokonać samodzielnie lub zlecić jego wykonanie fachowcom (profesjonalny audyt to koszt ok. kilkuset złotych). Istnieje również szereg stron www, na których znajdziesz kalkulatory zapotrzebowania cieplnego budynku.
Mimo że najlepszą z tych opcji jest zdecydowanie audyt, nie każdego na niego stać - mamy tę świadomość. W takim przypadku zawsze lepiej jest skorzystać z wirtualnych, bezpłatnych kalkulatorów.
Czeka Cię wyzwanie, jakim jest dobór pompy ciepła?
Jeśli chcesz dobrać odpowiednią moc pompy ciepła, weź pod uwagę przede wszystkim:
Dodatkowo, musisz zdecydować, czy pompa ciepła ma pracować w trybie mono - czy biwalentnym. Innymi słowy - czy ma być jedynym, samodzielnym źródłem ciepła, czy też pracować z dodatkowym źródłem ciepła.
Warto mieć świadomość, że inaczej dobiera się moc pompy ciepła, gdy urządzenie jest jedynym źródłem ciepła, a inaczej, gdy ma towarzyszyć innemu źródłu ciepła.
Aby dobrać moc takiej pompy ciepła, należy ustalić (co najmniej) kilka kluczowych kwestii.
Są to m.in.:
Co dalej? Do każdej pompy powinieneś otrzymać dane techniczne. Gdy już je masz przy sobie, sprawdź, która pompa ciepła dostarczy Ci konkretną moc przy określonej temperaturze dolnego źródła i zasilaniu na poziomie X stopni Celsjusza.
Co ważne - lepiej wybrać pompę ciepła o nieco mniejszej mocy niż za dużą. Przewymiarowanie nie jest pozytywne.
Tryb biwalentny to nic innego jak tryb z dodatkowym źródłem ciepła. Wtedy pompie ciepła towarzyszy inne źródło ciepła - np. grzałka elektryczna, ogrzewanie podłogowe czy kocioł gazowy lub węglowy.
Dobór pompy ciepła do kooperacji ze szczytowym źródłem ciepła przebiega bardzo podobnie do trybu monowalentnego. Tym, co się zmienia, jest punkt odniesienia. W trybie biwalentnym nie jest to już minimalna temperatura w roku, a umowna temperatura na zewnątrz, przy której pompa ciepła się wyłączy, a jej zadanie przejmie towarzyszące jej źródło ciepła. Ten wskaźnik określa się jako temperatura biwalentna.
W jaki sposób znaleźć temperaturę biwalentną? Dobiera się ją w taki sposób, by udział dodatkowego źródła ciepła w zapewnianiu ciepła nie był większy niż 10%.
Zdarza się, że, np. z braku czasu, dobór mocy pompy ciepła nie przebiegł właściwie. W konsekwencji, wybrałeś pompę ciepła niedowymiarowaną lub przewymiarowaną. Co wtedy?
Wybrałeś pompę ciepła o mocy niższej niż właściwa?
Jeśli pompa ma działać w trybie biwalentnym, brakującą moc uzupełni - nieco częściej niż powinno - dodatkowe źródło ciepła. Jeżeli natomiast pompa ciepła ma być samodzielnym źródłem ciepła, musisz się liczyć z nieco niższymi temperaturami w obiekcie.
Przyjęło się jednak, że lepiej wybrać pompę ciepła o nieco mniejszej mocy niż o mocy za dużej. Nie powinieneś się więc zanadto przejmować.
Pompa ciepła przewymiarowana, to taka, która ma większą moc niż mieć powinna.
Wydawać by się mogło, że dobór zbyt dużej mocy nie powinien stanowić żadnego problemu.
W rzeczywistości jest jednak inaczej.
Konsekwencje takiego doboru mocy pompy ciepła mogą być dość dotkliwe. Zaliczają się do nich przede wszystkim straty finansowe.
Przede wszystkim - sprężarka, czyli najdroższy element układu, będzie mieć krótszą żywotność i szybciej będzie ją trzeba wymienić. Poza tym, sprężarki charakteryzujące się wyższą mocą są bardziej energochłonne.
Dodatkowo, im wyższa moc pompy ciepła, tym droższe urządzenie. Wybierając więc pompę przewymiarowaną, zapłacisz za nią więcej niż powinieneś. Koszty eksploatacji będą zresztą również wyższe.
Dobre pompy ciepła są energooszczędne, ekologiczne i efektywne. Oczywiście, o ile dobierze się odpowiednie parametry pompy ciepła.
Masz wątpliwości, czy jesteś w stanie samodzielnie obliczyć, jaka moc pompy ciepła jest odpowiednia do ogrzania konkretnego budynku? Zdecydowanie lepiej jest skontaktować się z profesjonalistami i poprosić ich o wsparcie niż dobrać moc urządzenia orientacyjnie czy też - jeszcze gorzej - na chybił trafił.
Gdy wybierzesz pompę ciepła o odpowiedniej mocy, ogrzewanie domu i przygotowanie ciepłej wody użytkowej będzie tańsze i przyjazne dla środowiska!
Dlatego też skontaktuj się z firmą, która oferuje nie tylko dobór i możliwość zakupu produktów, ale i montaż pomp ciepła (lub współpracuje z doświadczonymi montażystami). Najwygodniej i najszyciej jest skorzystać w tym celu z formularza kontaktowego.
Skorzystaj z usług fachowców, a z pewnością nie będziesz tego żałować!
ul. płk. Andrzeja Hałacińskiego 2
32-050 Skawina
NIP: 6793107189 | REGON: 36 06 07 810
Telefon: +48 512 083 099
Email: piotr.slusarczyk@ricomenergy.com