2022-12-03

Ile prądu zużywa pompa ciepła powietrze-woda?

Zastanawiasz się nad zakupem i montażem efektywnego i ekologicznego źródła ciepła, jakim jest pompa ciepła powietrze-woda? Zużycie prądu przez pompę jest jednym z pytań, które najczęściej zadają potencjalni klienci.

Nic dziwnego - wiele się słyszy o tym, że pompy ciepła są energooszczędne. Pytanie tylko - ile wynosi roczne zużycie prądu przez pompę ciepła powietrze-woda? Ile prądu pobiera pompa ciepła?

Współczynnik COP

Mimo że dzięki współczynnikowi COP nie określisz, jakie będą koszty ogrzewania domu pompą ciepła typu powietrze-woda, warto wiedzieć, jak go wyliczyć.

Uwzględnia on bieżące zużycie energii elektrycznej i energii cieplnej w danym czasie.
Wiedza o wartości współczynnika COP przyda Ci się chociażby do porównania kilku pomp ciepła, których zakup np. rozważasz.

Współczynnik SCOP

Jeśli natomiast jesteś ciekawy kosztów ogrzewania domu pompą ciepła powietrze-woda, w tym przypadku należy obliczyć współczynnik SCOP. Jest to - najprościej rzecz ujmując - wartość średniorocznej efektywności energetycznej. Innymi słowy - określa ilość energii cieplnej, która została dostarczona do ogrzewania domu do ilości energii elektrycznej, zużytej w tym samym okresie. Efektywność SCOP można obliczyć samodzielnie lub korzystając z kalkulatorów, dostępnych również online.

Jakie czynniki wpływają na wartość współczynnika SCOP?

Wartość współczynnika SCOP zależy od szeregu czynników. Są to m.in. rodzaj systemu grzewczego, wentylacji, a także standard energetyczny obiektu.

Na sprawność pompy ciepła powietrze-woda i - tym samym - niższe zużycie prądu - będzie miało wpływ chociażby zestawienie pompy ciepła z niskotemperaturowym ogrzewaniem podłogowym czy postawienie na wentylację mechaniczną z rekuperacją.

Szczególnie ogrzewanie podłogowe jest rozwiązaniem, które warto rozważyć w kontekście
współpracy z pompą ciepła powietrze-woda. Wiąże się to z tym, że pompa ciepła osiąga
dzięki temu zdecydowanie lepszą sprawność niż w przypadku połączenia z tradycyjnym
ogrzewaniem grzejnikowym.

Jak wyliczyć SCOP?

Aby ułatwić Ci zrozumienie tematu, przygotowaliśmy przykładowe wyliczenie.
Gdy masz:

  • dom o powierzchni do ogrzania 200 m2,
  • zapotrzebowanie na ciepło do ogrzania obiektu i dostarczenie ciepłej wody użytkowej dla 4 osób - 18 000 kWh/rok,
  • zużycie energii elektrycznej przez pompę ciepła oraz inne sprzety - 4 000 kWh/rok,

współczynnik SCOP wyliczysz w następujący sposób:
SCOP = 18000 kWh/rok /4000kWh/rok
SCOP = 4,5

Jak interpretować wartość współczynnika SCOP?

Jeżeli znasz już wartość współczynnika SCOP dla Twojego domu i określiłeś zapotrzebowanie na ciepło obiektu, bez problemu powinieneś obliczyć, ile prądu pobiera pompa ciepła na przygotowanie ciepłej wody użytkowej oraz ogrzewanie domu.

Wzór na obliczenie zużycia energii elektrycznej wygląda następująco:

Zużycie energii elektrycznej = zapotrzebowanie na ciepło/współczynnik SCOP

W ten sposób także z łatwością obliczysz koszt ogrzewania domu przy użyciu pompy ciepła.
W tym przypadku wystarczy pomnożyć roczne zużycie energii elektrycznej przez koszt 1kW.

Zapotrzebowanie budynku na ogrzewanie domu i przygotowanie ciepłej wody użytkowej – jak określić?

Jak widzisz na powyższym wzorze, do obliczenia zużycia energii elektrycznej niezbędne jest podanie zapotrzebowania na ciepło budynku. Jeżeli go nie znasz, wyliczenie zużycia energii elektrycznej będzie niemożliwe.

Zapotrzebowanie na ciepło budynku jest określane w kilowatach na m2. Najczęściej wyliczają je profesjonaliści, np. projektanci instalacji grzewczych, ponieważ wpływa na nie szereg wskaźników. Są to m.in. suma strat związanych z przenikaniem energii cieplnej przez podłogi, ściany itp. czy też współczynnik przenikania ciepła, uwzględniający różnicę w temperaturach na zewnątrz i wewnątrz budynku.

Wyliczenie zapotrzebowania cieplnego obiektu

Podsumowując, aby wyliczyć zapotrzebowanie cieplne obiektu - zapewnić odpowiednią temperaturę przez cały sezon grzewczy, należy wziąć pod uwagę:

  • powierzchnię obiektu,
  • jego izolację cieplną i efektywność wentylacji,
  • liczbę osób zamieszkujących na co dzień w budynku,
  • zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową,
  • temperatury: wewnątrz obiektu i na zewnątrz.

O ile niektóre z powyższych danych są oczywiste i proste do sprawdzenia, z innymi jest już zdecydowanie trudniej. Stąd też potrzeba, by wyliczeniem tym zajął się profesjonalista.

Zużycie energii elektrycznej – pora na liczby!

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że wzory mogą Ci nie wystarczyć, by zorientować się w temacie. Dlatego też postanowiliśmy również podać orientacyjne wartości zapotrzebowania na prąd dla pompy ciepła.

Dowiedz się więc, ile średnio prądu zużyje pompa ciepła w "tradycyjnym" budownictwie!

Biorąc pod uwagę statystyczne dane liczbowe, zapotrzebowanie na energię elektryczną dla pompy ciepła przy 100 m2 powierzchni obiektu to między 2000 a 3000 kWh. Oprócz tego, należy wziąć także pod uwagę zapotrzebowanie na energię do podgrzewania wody użytkowej. To kolejne 1000 kWh.

Jak łatwo wyliczyć, łączny wynik potrzeb grzewczych w typowym obiekcie o powierzchni 100 m2 to 3000-4000 kWh w roku. Pamiętaj jednak, że cały czas piszemy o wartościach orientacyjnych, średniej dla wielu podobnych budynków. W końcu oczekiwana temperatura wewnątrz obiektu, preferencje jeżeli chodzi o temperaturę ciepłej wody użytkowej czy rodzaj ogrzewania współpracującego z urządzeniem, jakim jest pompa ciepła, potrafią się zdecydowanie różnić.

Sposoby na zmniejszenie zużycia prądu przy użyciu pompy ciepła

Zastanawiasz się, czy zużycie prądu przez pompę ciepła i koszty z tym związane mogą być jeszcze niższe? Jak się zapewnie domyślasz, odpowiedź na to pytanie jest twierdząca.

Aby to jednak było możliwe, dobrym pomysłem jest chociażby połączenie pompy ciepła i paneli fotowoltaicznych. Rozwiązanie tego typu umożliwi zdecydowane zmniejszenie kosztów ogrzewania domu, przygotowania ciepłej wody użytkowej, a także chłodzenie pompą ciepła.

Innym rozwiązaniem, które potrafi być zresztą zdecydowanie "tańszym" i szybszym do zrealizowania, jest zmiana taryfy energetycznej na bardziej opłacalną. W niektórych opcjach występują różnice w cenach energii w konkretnych godzinach (w porze nocnej energia elektryczna jest oczywiście tańsza). Dzięki temu, odpowiednio konfigurując system i czas pracy pompy ciepła, możesz sprawić, że będzie ona zużywała maksymalnie dużo energii elektrycznej podczas taryfy "tańszej". W efekcie, zaoszczędzisz!

Czy pompa ciepła powietrze-woda jest rzeczywiście energooszczędna?

Powietrzna pompa ciepła jest energooszczędna. Podobne zdania możesz przeczytać w wielu broszurach czy ofertach firm produkujących pompy ciepła powietrze-woda, artykułach w Internecie itp.

Czy zużycie prądu przez powietrzną pompę ciepła jest rzeczywiście relatywnie niewielkie? Jeżeli dokładnie przeanalizujesz, jak działa pompa ciepła i zadbasz o to, by zapewnić jej maksymalnie "dogodne warunki" do pracy, jesteśmy przekonani, że pozytywnie się zaskoczysz, widząc, ile wynosi jej zużycie prądu.

Wybierz pompę ciepła powietrze-woda i oszczędzaj!

Odnawialne źródła energii są coraz bardziej popularne - szczególnie wśród osób "świadomych ekologicznie". Ogrzewanie pompą ciepła jest nie tylko przyjazne dla środowiska, ale i pozwala znacząco wpłynąć pozytywnie na zużycie energii elektrycznej.

Kluczowym aspektem jest oczywiście odpowiedni dobór pompy ciepła. Doskonale zdajemy sobie sprawę z faktu, że potrafi być to bardzo problematyczne, chociażby z uwagi na ogromny wybór urządzeń tego typu.

Pompy ciepła powietrze-woda (zarówno typu split, jak i monoblok) są jednymi z najczęściej wybieranych sprzętów. Wpływa na to szereg aspektów, o których pisaliśmy już niejednokrotnie w naszych tekstach na blogu.

Jeżeli i Ty zastanawiasz się nad zakupem powietrznej pompy ciepła i szukasz urządzeń wysokiej jakości, zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami! Gwarantujemy fachową obsługę oraz pomoc w znalezieniu najlepszego rozwiązania dla Twojego domu lub firmy.

Skontaktuj się z nami i zdecyduj się na współpracę z profesjonalistami! Jesteśmy przekonani, że nie będziesz tego żałować. Tym bardziej, że poza pompą ciepła jesteśmy w stanie doradzić Ci także w zakresie innych nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań instalacyjnych.

Powrót do wszystkich artykułów
Logotyp Ricom energy

Ricom Energy sp. z o.o.

ul. płk. Andrzeja Hałacińskiego 2
32-050 Skawina
NIP: 6793107189 | REGON: 36 06 07 810

Koordynator administracyjny

PIOTR ŚLUSARCZYK

Dział zamówień


Dział techniczny

WOJCIECH SZYPUŁA