Ricom Energy – wiodący producent pomp ciepła.
Powietrzna pompa ciepła to zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj pomp ciepła spośród obecnie dostępnych na rynku. Jest ona energooszczędna, efektywna i prosta w montażu. Pompa ciepła powietrzna to urządzenie grzewcze, które świetnie sprawdzi się w większości budynków, jako że nie ma wielkich wymagań, jeżeli chodzi o umiejscowienie.
Jak działa powietrzna pompa ciepła? Czym się różnią pompy ciepła powietrze-woda i pompy ciepła powietrze-powietrze? Czym jest powietrzna pompa ciepła? Przygotowaliśmy dla Ciebie kompendium wiedzy dotyczące powietrznych pomp ciepła. Mamy nadzieję, że znajdziesz w nim wszystko to, co Cię interesuje!
Zacznijmy od tego, że powietrzne pompy ciepła w relatywnie krótkim czasie zyskały dużą popularność wśród posiadaczy nieruchomości. Nic w tym dziwnego. Coraz więcej osób dostrzega korzyści płynące z wykorzystywania odnawialnych źródeł energii.
Dlatego też inwestycja w pompę ciepła - często w połączeniu z panelami fotowoltaicznymi - powoli staje się już standardem w przypadku nowobudowanych domów (a nawet całych ich osiedli).
Czy wiesz, co łączy powietrzną pompę ciepła i lodówkę? Ich sposób działania jest bardzo podobny - podobny i jednocześnie zupełnie odwrotny.
Zastanawiasz się, jak to się dzieje? Otóż, w obu sprzętach zachodzą bardzo podobne procesy termodynamiczne. W przypadku lodówki, ciepło pobiera ona z produktów, które znajdują się w jej wnętrzu i następnie zwraca je na zewnątrz. Pompa ciepła natomiast pobiera energię z otoczenia, aby oddać ją wewnątrz obiektu.
Pompy ciepła powietrzne dzielą się na:
Czym się różnią?
Pompy ciepła powietrze-woda są urządzeniami bardzo praktycznymi. Można je montować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Źródłem ciepła jest w tym przypadku, jak sama nazwa wskazuje, powietrze.
Jednym z największych mitów związanych z powietrznymi pompami ciepła jest to, że są one efektywne jedynie w cieplejszych okresach roku. W rzeczywistości wyróżnia je ogromna rozpiętość, jeżeli chodzi o temperaturę źródła ciepła (od -35 do nawet +40 stopni Celsjusza). Efektywnie ogrzewają (lub chłodzą) budynki i podgrzewają ciepłą wodę użytkową.
Pompy ciepła powietrze-woda występują w 2 rodzajach, różniących się budową. Są to split i monoblok. Co do zasady, pompa ciepła typu split jest droższa i jest złożona z dwóch elementów. Pompa ciepła monoblok jest natomiast złożona z jednego elementu i zajmuje mniej miejsca, ale jednocześnie jest nieco głośniejsza i mniej efektywna niż pompa typu split.
Pompy ciepła powietrze-powietrze pobierają ciepło z powietrza, by potem przekazać je przez kratki nawiewne do wnętrze obiektu. Ich ogromnym plusem jest to, że podczas najcieplejszych dni mogą z powodzeniem zastąpić klimatyzator i "zaoferować" chłodzenie domu.
Efektywność energetyczna COP powietrznych pomp ciepła jest wyższa niż mogłoby się wydawać. W przypadku tradycyjnych pomp ciepła mieści się między 2 a 3. W pompach ciepła powietrznych nowszej generacji jest to natomiast 4 lub więcej.
Co to oznacza? Efektywność COP to, najprościej rzecz ujmując, stosunek ilości energii przekazanej do energii pobranej podczas całego sezonu grzewczego.
Jeżeli więc przyjmiemy, że efektywność energetyczna COP wynosi 4, oznacza to, że na każdą pobraną 1 kWh energii elektrycznej przypadają 4 kWh ciepła oddanego
Jak już wiesz, powietrzne pompy ciepła służą do ogrzewania domu i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Jaki jest ich sposób działania?
W przypadku powietrznej pompy ciepła, powietrze pobierane jest przez wentylator i transportowane do parownika. To tam znajduje się układ chłodniczy, wypełniony cieczą, która nigdy nie zamarza i ma zawsze temperaturę poniżej temperatury otoczenia. To właśnie ta różnica temperatur sprawia, że pobór ciepła jest możliwy.
Następnie ogrzana ciecz przekazuje energię cieplną czynnikowi chłodniczemu, który paruje zawsze - niezależnie od temperatury. Dzięki ciepłu czynnik wrze i w stanie gazowym dociera do sprężarki, gdzie dochodzi do sprężenia gazu. Czynnik zwiększa temperaturę tak bardzo, że można wykorzystać go do ogrzewania wody.
Gaz o wysokiej temperaturze transportuje ciepło do obiegu grzewczego. Pozyskana w ten sposób energia cieplna finalnie służy do ogrzewania wody użytkowej lub grzewczej.
Środek chłodniczy, już po oddaniu ciepła, schładza się i - tym samym - wraca do stanu ciekłego. Nie może jednak w tym momencie wrócić jeszcze do pierwszego obiegu, ponieważ zarówno jego ciśnienie, jak i temperatura są za wysokie. Płyn, w celu schłodzenia, przechodzi przez zawór rozprężny, gdzie gwałtownie obniżają się jego ciśnienie i temperatura.
W efekcie, czynnik kolejny raz dociera do układu chłodniczego i cały proces rozpoczyna się na nowo.
Powietrzne pompy ciepła świetnie sprawdzają się do ogrzewania pomieszczeń i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Dodatkowo, latem z powodzeniem pełnią funkcję klimatyzacji, chłodząc wnętrza. Dzięki wykorzystaniu energii z powietrza zewnętrznego (źródeł odnawialnych), mogą być one "odpowiedzialne" za znaczne obniżenie kosztów ogrzewania domu.
Jeśli obawiasz się, czy pompa ciepła samodzielnie - jako jedyne źródło ciepła - ogrzeje cały obiekt, możesz postawić na układ hybrydowy. W takim przypadku pompa ciepła może być wspomagana grzałką elektryczną, kotłem olejowym, kolektorami słonecznymi itp. Wówczas część układu jest zasilana energią elektryczną, pochodzącą ze źródeł nieodnawialnych.
Zastanawiasz się nad zakupem powietrznej pompy ciepła? Nie wiesz, jaka powinna być jej moc grzewcza i który jej rodzaj - split czy monoblok - będzie bardziej odpowiedni do Twojego obiektu?
Skontaktuj się z fachowcami i poproś o profesjonalną poradę!
ul. płk. Andrzeja Hałacińskiego 2
32-050 Skawina
NIP: 6793107189 | REGON: 36 06 07 810
Telefon: +48 512 083 099
Email: piotr.slusarczyk@ricomenergy.com