Ricom Energy – wiodący producent pomp ciepła.
Czy Polska jest przygotowana na kryzys energetyczny? Jak chcemy odpowiedzieć na zagrożenia związane z wciąż trwającą wojną w Ukrainie? Dlaczego rynek gazowy w Polsce należy do najbezpieczniejszych w Europie? Odpowiedzi na wszystkie te pytania można znaleźć w naszej analizie, którą przygotowaliśmy przed nadchodzącą jesienią i sezonem grzewczym.
Rosja ogranicza przesył
W ostatnim czasie strona rosyjska ostro zareagowała na niekorzystne dla niej zmiany na europejskim rynku energetycznym. Brak certyfikacji dla gazociągu Nord Stream 2, odmowa płacenia w rublach za rosyjską energię oraz rezygnacja kolejnych krajów z importu rosyjskich surowców to tylko część z nich. Dlatego Rosjanie postanowili za wszelką cenę przejść do ofensywy i pod pretekstem zakłóceń technicznych ograniczyli przesył gazociągiem Nord Stream 1 do 20% jego całkowitej przepustowości. Ten ruch zasiał niepokój w krajach unijnych i postawił pod znakiem zapytania bezpieczeństwo energetyczne Europy w czasie nadchodzącej zimy.
Gaz w Polsce bezpieczny
W tym kontekście nasuwa się pytanie, czy ewentualny kryzys gazowy może dotknąć także Polskę? Idąc w ślady zdecydowanej większości ekspertów, można z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, że nie. Nasz kraj został objęty rosyjskim embargiem jako jeden z pierwszych, ale przygotowywał się na ewentualność szantażu gazowego od wielu lat. Dzięki budowie gazoportu LNG w Świnoujściu i zaplanowanemu na 29 września otwarciu Baltic Pipe (gazociągu łączącego Polskę z Danią i Norwegią) nie jesteśmy już zależni od dostaw z kierunku rosyjskiego. Ponadto, przez zmniejszony popyt, nasze roczne zapotrzebowanie spadło z 20 miliardów metrów sześciennych do 18. Taką ilość zapewnią nam:
Problemy z węglem
Z polskiej perspektywy konflikt na wschodzie ma najgorsze konsekwencje nie dla rynku gazu, ale węgla. Wynika to z faktu, że bardzo duża część naszego importu tego surowca szła właśnie z Rosji. Dlatego odcięcie dostaw z kierunku wschodniego poskutkowało znaczącymi niedoborami węgla na rynku i skokowym wzrostem cen. Cena węgla już osiąga wartość około 3000 zł za tonę, co stanowi ponad 200% ceny przedwojennej, a większość ekspertów jest zgodna, że w zimie będzie jeszcze wyższa. Na tym tle sytuacja na rynku gazu, choć także daleka od idealnej, jawi się jako stabilna i przewidywalna. Jeżeli weźmiemy pod uwagę szereg ulg, którymi objęte są inwestycje gazowe (jak choćby ulga termomodernizacyjna), to bilans wychodzi jeszcze bardziej na korzyść gazu.
Źródła:
ul. płk. Andrzeja Hałacińskiego 2
32-050 Skawina
NIP: 6793107189 | REGON: 36 06 07 810
Telefon: +48 512 083 099
Email: piotr.slusarczyk@ricomenergy.com