Ricom Energy – wiodący producent pomp ciepła.
Chcesz, by Twoja pompa ciepła była maksymalnie efektywna i Twoje rachunki za energię elektryczną zmniejszyły się nawet o kilkadziesiąt procent? Zwróć szczególną uwagę na odpowiedni montaż pompy ciepła!
Doskonale zdajemy sobie sprawę z faktu, że wiele się mówi o tym, jak istotny jest jak najlepszy dobór pompy ciepła. Zdecydowanie mniej natomiast podkreśla się, że nawet najbardziej dopasowana do obiektu pompa ciepła nie będzie działać prawidłowo i maksymalnie efektywnie, jeśli nie zostanie prawidłowo zamontowana!
Interesuje Cię montaż pompy ciepła? Zastanawiasz się, czy uda Ci się wykonać go samodzielnie? Niestety, nie jest to tak proste, jak mogłoby się wydawać. Aby stworzyć pełną instalację z pompą ciepła, trzeba mieć zarówno wiedzę, jak i umiejętności (oraz niezbędne doświadczenie w tym zakresie)! W innym przypadku, konsekwencje nieodpowiedniego montażu mogą być skrajnie groźne…
Poniżej przedstawimy Ci kilka wskazówek dotyczących montażu pompy ciepła. Mamy nadzieję, że dzięki nim dowiesz się wszystkiego, co istotne w kontekście instalacji pompy ciepła.
Zacznijmy od tego, że montaż pompy ciepła różni się w zależności od jej rodzaju. Instalacja pompy ciepła wygląda inaczej także w przypadku wyboru urządzenia typu split lub monoblok.
Dlatego też nie napiszemy Ci, jak wygląda - krok po kroku - montaż pompy ciepła. Za to napiszemy, co jest istotne podczas całego procesu, jakim jest instalacja pompy ciepła. Bo to, że jest to proces - i to wieloetapowy - nie podlega żadnej dyskusji!
Powietrzna pompa ciepła wyróżnia się najprostszym montażem. Wiąże się to z tym, że jej dolne źródło ciepła jest najmniej "wymagające". Zupełnie inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku urządzeń, jakim są wodna oraz gruntowa pompa ciepła. Jeżeli chodzi o pompę ciepła woda-woda, tu dużo pracy kosztuje wykopanie dwóch studni - czerpnej oraz zrzutowej. Instalacja urządzenia z wymiennikiem gruntowym jest zresztą również praco- i czasochłonna.
Czy wiesz, że rodzaj montażu pompy ciepła różni się także w zależności od jej funkcji? W przypadku pomp ciepła służących jedynie do przygotowywania ciepłej wody użytkowej będzie prostszy niż wtedy, gdy pompa ciepła ma jednocześnie ogrzewać budynek, jak i dostarczać do niego ciepłą wodę użytkową.
Oczywiście, pamiętaj, że istnieje także opcja montażu pompy ciepła, która będzie służyć jedynie do ogrzewania domu (będąc źródłem ciepła łącznie np. z ogrzewaniem podłogowym).
Instalacja urządzenia z wymiennikiem gruntowym jest zresztą również praco- i czasochłonna.
Montaż systemu grzewczego w oparciu o pompę ciepła nie obejmuje jedynie tego urządzenia.
Cała instalacja zawiera następujące elementy:
Jakie działania należy podjąć, by wykonać instalację pompy ciepła? Tak, jak wspomnieliśmy, nie będziemy wchodzić w szczegóły z uwagi na znaczące różnice między pompami ciepła. Przygotowaliśmy natomiast krótki ogólny opis podejmowanych działań.
Jesteś wciąż przed zakupem pompy ciepła i zastanawiasz się, jak wygląda jej montaż? Poniżej znajdziesz podstawowe informacje, podzielone na poszczególne czynności. Mamy nadzieję, że dzięki nim poszerzysz swoją wiedzę w zakresie pomp ciepła!
Zawsze należy zacząć od doboru pompy ciepła. Przede wszystkim - rodzaju pompy ciepła, a także typu jej budowy.
W przypadku powietrznej pompy ciepła, możesz być pewny, że jej instalacja będzie zdecydowanie prostsza niż chociażby montaż gruntowej pompy ciepła. Poza wyborem rodzaju pompy ciepła i jej typu budowy, należy także wziąć pod uwagę inne jej parametry. Kluczowe jest chociażby dobranie odpowiedniej mocy pompy ciepła.
Aby wybrać możliwie jak najlepszą pompę ciepła, należy koniecznie sprawdzić, jaka jej moc jest Ci potrzebna. Co istotne - dobór mocy pompy ciepła powinien być analizowany w stosunku do zapotrzebowania cieplnego obiektu.
Do obliczenia zapotrzebowania cieplnego budynku używa się najczęściej specjalistycznych programów. Mimo to, i tak trzeba wiedzieć, jaki jest stopień termoizolacyjności obiektu, jakie materiały zostały użyte do poprawy jego efektywności energetycznej czy jaki jest rodzaj stolarki okiennej.
W jakim miejscu najlepiej zamontować pompę ciepła? Istnieje kilka wytycznych, do których warto się stosować, by pompa ciepła osiągała maksymalną efektywność.
Także w przypadku instalacji jednostki wewnętrznej pompy ciepła istnieje kilka wytycznych, które należy przestrzegać.
Jak widzisz, w przypadku montażu pompy ciepła (typu split, jak i monoblok) trzeba zwrócić uwagę na wiele aspektów. Tylko niektóre z nich wydają się oczywiste, a wszystkie wpływają na wydajność pompy ciepła.
Kolejnym kluczowym krokiem, jeżeli chodzi o montaż pompy ciepła typu split, jest przeprowadzenie testów szczelności. Odbywają się one jeszcze przed połączeniem jednostek (zewnętrznej i wewnętrznej) gazem.
Testy szczelności odbywają się poprzez napełnienie układu pompy ciepła azotem do odpowiedniego ciśnienia (między 30 a 40 barów) i trwają co najmniej 40 minut. Jeżeli nic się w tym czasie nie stanie, oznacza to, że połączenie jest wykonane w prawidłowy sposób.
Jeżeli próba szczelności jest wykonywana przez osoby, do których nie masz zaufania, zwróć szczególną uwagę, czy przypadkiem nie używają one do tego celu jedynie pompki próżniowej. Jest to nieodpowiednia praktyka, wpływająca bezpośrednio na trwałość sprężarki.
Kolejnym istotnym działaniem, które należy wykonać, jest zrobienie próżni przy użyciu pompy próżniowej, Wykonując tę czynność, trzeba pamiętać, by po tym, jak wskazówka na manometrze wskaże mniej niż 0 barów, próżnia powinna być utrzymywana jeszcze przez co najmniej pół godziny.
Czy istnieje w ogóle takie pojęcie jak "odpowiedni układ"między pompą a systemem centralnego ogrzewania? Wydaje się, że nie i tak właściwie każdy wykonawca instalacji robi to inaczej.
O ile jednak nie ma jednego "idealnego" układu, zdecydowanie łatwiej jest określić, kiedy jest on niewłaściwy i - co za tym idzie - negatywnie wpływa na wydajność pompy ciepła.
Kolejnym krokiem jest znalezienie odpowiednich miejsc na czujniki temperatury - zewnętrznej, jak i komfortu. To one "przekazują" pompie ciepła dane na temat aktualnych temperatur w konkretnycyh punktach.
Czujnik temperatury zewnętrznej wysyła do urządzenia dane dotyczące temperatury powietrza. Powinien być on umieszczony w miejscu maksymalnie zacieniowym i trudno dostępnym.
Czujnik temperatury komfortu natomiast jest już umieszczany w obiekcie i "pilnuje" utrzymania odpowiedniej temperatury w ogrzewanym pomieszczeniu. Podobnie jak czujnik temperatury zewnętrznej, także i ten powinien być umiejscowiony w miejscu nienasłonecznionym. Dodatkowo, trzeba pamiętać, by znajdował się na wysokości co najmniej 150 cm od podłogi.
Oczywiście, to tylko dwa przykładowe czujniki. Może być ich zdecydowanie więcej. Zależy to od stopnia zaawansowania automatyki pompy ciepła.
Nowoczesne pompy ciepła dają ich użytkownikom wiele możliwości. Sterowanie urządzeniami potrafi być bardzo rozbudowane, dzięki czemu ma się wpływ na naprawdę wiele, jeżeli chodzi o pracę pompy ciepła.
Odpowiednie ustawienie automatyki jest szalenie istotne, jako że ma niebagatelny wpływ na koszty eksploatacji pompy ciepła. Istnieje generalna zasada, że, ustawiając parametry urządzenia, zawsze należy dążyć do stanu, w którym pompa ciepła działa z minimalną temperaturą zasilania. Wówczas można wygenerować największe oszczędności.
Istnieją dwa sposoby sterowania instalacją pompy ciepła: automatyczny lub manualny. To, który jest bardziej korzystny, zależy m.in. od umiejętności osoby konfigurującej, choć nie tylko.
Jeżeli chodzi o tryb manualny, tu użytkownik pompy samodzielnie określa temperaturę zasilania obiegu centralnego ogrzewania. W trybie automatycznym natomiast wykorzystywana jest do tego tzw. krzywa grzewcza. Polega to na tym, że urządzenie samodzielnie ustala temperaturę zasilania w oparciu o temperaturę zewnętrzną.
Generalnie, już na etapie zakupu pompy ciepła masz co najmniej 3 główne opcje.
Wiele osób uważa ostatnie z tych rozwiązań za najlepsze. Jak jest jednak w rzeczywistości?
Nie da się ukryć, że zakup pompy ciepła z montażem to super wygodna opcja i jednocześnie rozwiązanie pozwalające obniżyć koszty związane z instalacją. Nie można jednak zapominać o tym, by sprawdzić kwalifikacje osoby zajmującej się montażem pompy ciepła. Bywa tak, że posiada ona umiejętności niewiele większe niż Ty, a płaci jej się spore pieniądze.
Dlatego też tak istotne jest, by zlecić montaż pompy ciepła firmie z doświadczeniem, która specjalizuje się w tej usłudze. Wówczas rzeczywiście opcja zakupu urządzenia wraz z montażem ma sens!
Chcesz obniżyć koszty i zastanawiasz się nad samodzielnym montażem pompy ciepła?
Uwierz, że nie jest to wcale najlepsze rozwiązanie, a może wręcz przynieść bardzo negatywne skutki!
Jeżeli wykonasz instalacją w niewłaściwy sposób, możesz w najlepszym przypadku utracić gwarancję na pompę. Nie jest to jednak najgorsze, co może Cię spotkać. Istnieje także ryzyko pojawienia się problemów z funkcjonowaniem układu grzewczego, a w efekcie - realnego zagrożenia dla zdrowia i życia!
Chyba już nie masz wątpliwości, że odpowiedni montaż pompy ciepła jest szalenie istotny…?
Jeżeli chcesz uzyskać maksymalną efektywność urządzenia, trzeba zadbać o to, by instalacja była wykonana z dbałością o każdy szczegół. Największa szansa, że tak będzie, pojawi się wtedy, gdy instalację pompy ciepła powierzysz sprawdzonym i solidnym wykonawcom, specjalizującym się w tej usłudze!
Pamiętaj, że wybór pompy ciepła to świetne rozwiązanie z wielu względów. Pompa ciepła jest nie tylko efektywna, ekologiczna oraz wydajna, ale i pozwala na wygenerowanie znacznych oszczędności dzięki minimalizacji kosztów ogrzewania i/lub ciepłej wody.
Szukasz pompy ciepła najwyższej jakości? Koniecznie sprawdź naszą ofertę! W Ricom znajdziesz powietrzne pompy ciepła zarówno typu split, jak i monoblok. Po ich odpowiedniej instalacji, powinny się świetnie sprawdzić w Twoim domu! Oczywiście, o ile wybierzesz właściwy model, ale i w tym chętnie Ci pomożemy! Skontaktuj się z nami i wspólnie znajdźmy dla Ciebie najlepsze rozwiązanie!
ul. płk. Andrzeja Hałacińskiego 2
32-050 Skawina
NIP: 6793107189 | REGON: 36 06 07 810
Telefon: +48 512 083 099
Email: piotr.slusarczyk@ricomenergy.com