2023-01-04

Jaka pompa ciepła do domu 300 m²?

Dom o powierzchni 300 m² to budynek, którego ogrzanie potrafi kosztować naprawdę wiele.
Zastanawiasz się nad zmianą systemu grzewczego na pompę ciepła? A może dopiero się budujesz i chcesz już na etapie projektu przewidzieć tam urządzenie, jakim jest pompa ciepła?
Od razu możemy Cię utwierdzić w przekonaniu, że to świetny wybór! Pompa ciepła to urządzenie grzewcze, które ma naprawdę wiele zalet. Trzeba jednak od razu pamiętać o tym, że pompy ciepła różnią się w zależności od dolnego źródła ciepła, mocy czy typu budowy.
Warto poznać je więc lepiej, by móc wybrać najlepszą pompę ciepła do domu!

Pompy ciepła do domu - czym są?

Zanim rozpoczniemy opisywanie poszczególnych rodzajów pomp ciepła, przypomnijmy, czym dokładnie są. To urządzenia grzewcze, wykorzystujące energię cieplną ze środowiska.
W zależności od ich rodzaju, ich dolnym źródłem energii może być woda, grunt lub powietrze. Mechanizm działania pompy ciepła można z całą pewnością porównać do lodówki, przy czym jest to jego zupełna odwrotność.
W ogóle nie dziwi nas fakt, że zdecydowałeś się na pompę ciepła do domu o powierzchni 300 m²! O ile cały system grzewczy zostanie odpowiednio skonstruowany, a pompa - dobrze dobrana - jesteś w stanie wygenerować dzięki niej znaczące oszczędności!
Pytanie tylko - jaka pompa ciepła będzie najbardziej odpowiednia do domu 300 m²…?

Jak wybrać pompę ciepła do domu?

Na co zwracać uwagę podczas wyboru pompy ciepła? Co jest najbardziej istotne, a co można pominąć?
Jeżeli decydujesz się na samodzielny wybór urządzenia, czeka Cię nie lada wyzwanie!
Uprzedzamy, że dokładny research może być zarówno czaso-, jak i pracochłonny.
Oczywiście, możesz skorzystać także z pomocy fachowców, ale nie jest to obligatoryjne.
Według nas, najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku jest natomiast wstępne rozeznanie w pompach ciepła, a potem skorzystanie ze wsparcia doradców - profesjonalistów o dużym doświadczeniu w tym zakresie. Jeśli zrobisz w ten sposób, możesz być pewny, że prawdopodobieństwo, iż wybierzesz najlepszą pompę ciepła, będzie największe!

Wybór pompy ciepła do domu - kwestie do przemyślenia

Istnieje wiele aspektów, które warto mieć na uwadze już na etapie planowania zakupu pompy ciepła. Nie każdy z nich jest równie istotny, ale zdecydowana większość ma ogromny wpływ na wydajność i efektywność urządzenia i całej instalacji.
Chcąc kupić pompę ciepła do domu, zastanów się nad poniższymi kwestiami:

  • jaki budżet chcesz przeznaczyć na zakup pompy ciepła?
  • do czego chcesz ją wykorzystać?
  • czy ma być jedynym źródłem ciepła, czy też funkcjonować "obok" innego systemu grzewczego?

Oczywiście, decyzja w każdym przypadku powinna należeć tylko do Ciebie. Mamy jednak nadzieję, że nasze wskazówki choć trochę pomogą Ci w jej podjęciu!

Koszt pomp ciepła

To, ile kosztuje pompa ciepła, jest ważne, ale to nie wszystko! Oprócz tego, należy dodać także koszt jej montażu, który potrafi niekiedy być wyższy niż cena urządzenia!
Jeżeli chodzi o koszty pomp ciepła, zdecydowanie się one różnią w zależności od typu, budowy i mocy sprzętów.
Powietrzna pompa ciepła jest rozwiązaniem najbardziej budżetowym. Kosztuje relatywnie niewiele i też koszty jej montażu nie zaliczają się do wysokich. Zarówno gruntowa, jak i wodna pompa ciepła to już urządzenia, które kosztują więcej. Dodatkowo, ich instalacja zalicza się do kategorii tych czaso- i pracochłonnych. Nic dziwnego, w przypadku pomp gruntowych trzeba wykonać kolektor poziomy lub pionowy. Wodne pompy ciepła natomiast działają przy wykorzystaniu istniejących już w pobliżu działki zbiorników wodnych lub dwóch, wykopanych specjalnie do tego celu, studni głębinowych (czerpnej i zrzutowej). Wszystko to kosztuje - i to niemałe pieniądze.

Zastosowanie pompy ciepła

Pompy ciepła są wykorzystywane do przygotowywania ciepłej wody użytkowej oraz ogrzewania budynku. W zależności od wybranego rodzaju, mogą stanowić jedyne źródło ciepła do domu lub być wspierane (np. podczas niższych temperatur, gdy ich efektywność maleje) innym systemem grzewczym. W tym drugim przypadku, najczęściej wykorzystuje się ogrzewanie podłogowe.

Rodzaje pomp ciepła a dom o powierzchni 300 m²

Pompa ciepła to urządzenie coraz częściej wybierane przez posiadaczy domów jednorodzinnych. Mogłoby się wydawać, że jej wybór nie powinien sprawić dużo problemów.
W rzeczywistości jednak dość łatwo jest popełnić błąd. 3 główne rodzaje pomp ciepła, jakie możesz znaleźć w punktach sprzedaży, to:

  • powietrzne pompy ciepła,
  • gruntowe pompy ciepła,
  • wodne pompy ciepła.

Które z nich najlepiej sprawdzą sie do domu 300 m²?

Powietrzne pompy ciepła

Pompy ciepła powietrze-powietrze oraz powietrze-woda to rozwiązanie najbardziej budżetowe, które jednocześnie świetnie sprawdza się w domach jednorodzinnych. Są efektywne zarówno do ogrzewania domu, jak i jeśli chodzi o przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Montaż pompy ciepła tego typu również nie należy do drogich. Warto jednak od razu wspomnieć, że ich efektywność znacząco maleje, gdy temperatura powietrza jest mocno poniżej zera. Wówczas najczęściej stosuje się inne źródło ciepła
(najczęściej w postaci ogrzewania podłogowego).

Gruntowe pompy ciepła

Gruntowa pompa ciepła może pracować przez cały rok, co jest jej ogromnym plusem. Niestety, nie jest to jednak urządzenie tak budżetowe jak powietrzna pompa ciepła. Podobnie jest zresztą z instalacją systemu grzewczego w oparciu o gruntową pompę ciepła. Generuje to również wysokie koszty początkowe.
Jeśli jednak chodzi o efektywość gruntowych pomp ciepła, jest ona spektakularna nawet podczas największych mrozów. Dlatego też urządzenie tego typu może być jedynymy źródłem ciepła w domu (nawet o tak dużej powierzchni jak 300 m²).
By uzyskać maksymalną wydajność urządzenia, pamiętaj tylko o tym, by oszacować i wybrać odpowiednią moc pompy ciepła!

Wodne pompy ciepła

Pompa ciepła wodna jest również wysoce efektywna (podobnie jak gruntowa pompa ciepła do domu). Wydajnie ogrzewa dom i przygotowuje ciepłą wodę użytkową. Do tego, pracuje bez problemu także w niskich temperaturach.
Jeżeli moc grzewcza wodnej pompy ciepła zostanie określona w odpowiedni sposób, może być efektywnym źródłem ciepła do domu o powierzchni 300 m². Jedynym większym jej minusem jest tylko koszt początkowy wykonania instalacji. Zarówno sprzęt, jego montaż, jak i wykonanie dolnego źródła ciepła kosztują dość dużo.

Pompa ciepła do domu 300 m² - split czy monoblok?

Pompy ciepła można podzielić również pod względem budowy na split i monoblok.
Urządzenia te mają analogiczną efektywność, ale różnią się rozmieszczeniem podzespołów.
Pompa ciepła monoblok jest przede wszystkim maksymalnie szczelna. Dodatkowo, nie wymaga karty urządzenia, jest cicha i prosta w montażu. Największym atutem pompy ciepła split jest natomiast zdecydowanie jej cena.
To, którą pompę ciepła wybierzesz do domu o powierzchni 300 m², zależy tylko od Ciebie!

Co jeszcze wziąć pod uwagę, wybierając pompę ciepła do domu 300 m²?

Oprócz wcześniej wymienionych przez nas aspektów, warto jeszcze przeanalizować moc pompy ciepła, zużycie energii urządzenia, współczynnik efektywności COP i SCOP, a także izolacyjność budynku.
Nie wszystko jednak jest tak proste do samodzielnego rozważenia. Chociażby w przypadku kwestii, jaką jest moc pompy ciepła do domu. Tu zdecydowanie lepiej jest skorzystać ze wsparcia profesjonalistów, którzy określą moc grzewczą urządzenia oraz zapotrzebowanie cieplne obiektu.

Interesuje Cię pompa ciepła do domu 300 m²? Skorzystaj z pomocy fachowców!

Z pompą ciepła jest tak, że, wybierając ją do domu, łatwo jest popełnić błąd - kosztowny błąd! Dlatego też dobrze skorzystać z pomocy profesjonalnego doradcy i móc potem spać spokojnie!
Zachęcamy do kontaktu z doradcami firmy Ricom. Z pewnością znajdziemy optymalne rozwiązanie dla Twojego domu!

Powrót do wszystkich artykułów
Logotyp Ricom energy

Ricom Energy sp. z o.o.

ul. płk. Andrzeja Hałacińskiego 2
32-050 Skawina
NIP: 6793107189 | REGON: 36 06 07 810

Koordynator administracyjny

PIOTR ŚLUSARCZYK

Dział zamówień


Dział techniczny

WOJCIECH SZYPUŁA