2022-12-06

Pompa ciepła – monoblok czy split?

Pompa ciepła to wysoce efektywne i przyjazne środowisku urządzenie grzewcze, służące do ogrzewania obiektów i przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Obecnie na rynku możesz znaleźć wiele modeli pomp ciepła, różniących się m.in. rodzajem źródła ciepła czy też budową. Dziś zajmiemy się przede wszystkim porównaniem dwóch typów budowy pomp ciepła i odpowiemy na pytanie - monoblok czy split?

Dobrze wiemy, że wybór pompy ciepła potrafi być naprawdę trudny, dlatego postaramy się wyjaśnić wszelkie kwestie maksymalnie przystępnie. Wszystko po to, by ułatwić Ci podjęcie tej, jakże ważnej, decyzji (szczególnie biorąc pod uwagę koszt zakupu pomp ciepła).

Ogólna zasada działania pompy ciepła

System grzewczy, w skład którego wchodzi pompa ciepła, składa się z elementów, takich jak dolne źródło ciepła, pompa ciepła oraz górne źródło ciepła. Działanie samej pompy ciepła jest natomiast uzależnione od konkretnego jej rodzaju.

Sposób działania pomp ciepła różni się w zależności od ich źródła ciepła. Nie będziemy w tym miejscu opisywać dokładnie przebiegu procesu ogrzewania budynku przy pomocy pomy ciepła, ponieważ poświęciliśmy już temu osobne teksty. Zajmiemy się za to krótkim omówieniem poszczególnych pomp ciepła, a następnie przejdziemy do meritum - próby odpowiedzi na pytanie, monoblok czy split.

Podział pomp ciepła

Pompy ciepła można podzielić ze względu na rodzaj źródła ciepła, a także budowę. Poniżej znajdziesz opis poszczególnych ich rodzajów.

Ze względu na rodzaj źródła ciepła

Źródłem ciepła w przypadku pompy ciepła mogą być:

  • grunt,
  • woda,
  • powietrze.

Na podstawie tego kryterium, pompy ciepła dzielimy na gruntowe, wodne oraz powietrzne.
Poniżej znajdziesz krótkie omówienie pomp ciepła każdego z powyższych rodzajów.

Gruntowe pompy ciepła

Gruntowe pompy ciepła - zgodnie ze swoją nazwą - pobierają ciepło z gruntu, czyli ziemi. Instalacja pomp ciepła tego typu jest dość kosztowna, ponieważ jest związana z koniecznością wykonania odwiertów w ziemi (alternatywą jest tu tzw. poziomy wymiennik ciepła).

Do zalet gruntowych pomp ciepła zaliczamy przede wszystkim wysoką efektywność energetyczną oraz możliwość nieprzerwanej, całorocznej pracy. Rozwiązanie to ma jednak również wady. Zaliczają się do nich przede wszystkim wysokie ceny - zarówno pompy ciepła, jak i jej montażu.

Wodne pompy ciepła

Wodne pompy ciepła są rozwiązaniem przyjaznym środowisku i energooszczędnym. Woda jest ich nośnikiem energii cieplnej.

Niestety, nie da się ich rozmieścić w dowolnej lokalizacji. Aby można było zamontować wodną pompę ciepła, w pobliżu musi występować zbiornik wodny. Co w sytuacji, gdy go nie ma? Istnieje również drugie rozwiązanie - można wykopać 2 studnie głębinowe.

Wodne pompy ciepła wyróżniają przede wszystkim najwyższy współczynnik efektywności oraz spektakularna wydajność.

Powietrzne pompy ciepła

W ramach powietrznych pomp ciepła wyróżniamy pompy ciepła powietrze-powietrze oraz pompy ciepła powietrze-woda. Jak sama nazwa wskazuje, ich źródłem ciepła jest powietrze. Czerpią one energię z powietrza atmosferycznego nawet wówczas, gdy na zewnątrz temperatury powietrza są już bardzo niskie. Następnie przeksztacają energię w ciepło - po to, by jak najbardziej efektywnie ogrzewać dom i wodę użytkową.

Pompy powietrzne to najpopularniejszy rodzaj pomp ciepła. Jest to związane przede wszystkim z ich bardzo korzystnym stosunkiem ceny do efektywności energetycznej, a także wygodą użytkowania. Dodatkowo, w przypadku tych pomp ciepła, można również mówić o relatywnie niewielkich ograniczeniach związanych z ich montażem (nie trzeba chociażby żadnych odwiertów).

Warto wspomnieć, że pompy ciepła tego typu najbardziej efektywne są wówczas, gdy na zewnątrz panują umiarkowane temperatury.

Ze względu na budowę

Po tym krótkim opisie pomp ciepła różniących się źródłem ciepła, przejdźmy do opisu pomp ciepła o różnej budowie. Są to pompy ciepła typu split oraz pompy ciepła monoblok.

Pamiętaj, że każda pompa ciepła - zarówno split, jak i monoblok - zawiera te same elementy. Oba typy pomp ciepła różnią się jedynie ich rozmieszczeniem. Ich zasada działania i właściwości są również analogiczne.

Pora na ich dokładne omówienie!

Pompa ciepła typu split

Pompa ciepła typu split to urządzenie, które się dzieli na dwa elementy.
Są to:

  • jednostka zewnętrzna (agregat) - montowana na zewnątrz budynku,
  • jednostka wewnętrzna - montowana wewnątrz budynku.

Jednostka zewnętrzna zawiera takie elementy pompy ciepła typu split jak m.in. parownik, kompresor czy też zawór dławiący. Jednostka wewnętrzna to natomiast przede wszystkim skraplacz, pompa obiegowa oraz przepływowa grzałka elektryczna.

Funkcją jednostki zewnętrznej pompy ciepła typu split jest pozyskiwanie ciepła z otoczenia.
Moduł wewnętrzny natomiast przekazuje pozyskane już ciepło do instalacji grzewczej.

Zalety i wady pompy ciepła typu split

Tym, co może być nieco problematyczne, jeżeli chodzi o pompy powietrzne typu split, jest poziom skomplikowania, jeśli chodzi o montaż urządzenia. W tym przypadku występuje również konieczność kontroli szczelności układu. Wiąże się to z tym, że instalacja nie jest traktowana jako hermetycznie zamknięta.

Niezaprzeczalnym plusem rozwiązania jest natomiast cena zakupu urządzenia (niższa niż w przypadku pomp typu monoblok). Wybór najlepszego rozwiązania jest więc poniekąd efektem rozważenia wszystkich plusów i minusów poszczególnych typów pomp ciepła. Co ważne - w wielu przypadkach nie można podjąć złej decyzji, ponieważ oba typy pomp ciepła sprawdzą się równie dobrze.

Pompa ciepła typu monoblok

Pompa ciepła monoblok - w przeciwieństwie do urządzenia split - posiada konstrukcję złożoną z jednego elementu. Jej jednostka zewnętrzna ma w sobie wszelkie niezbędne elementy. Co istotne - nie trzeba mieć tu dodatkowej instalacji chłodniczej

Zalety i wady pompy ciepła monoblok

Ogromną zaletą, jeżeli chodzi o pompę ciepła typu monoblok, jest to, że nie trzeba wykonywać u niej okresowych kontroli szczelności. Oprócz tego, wyróżnia ją zdecydowanie prostszy montaż i bardziej "przyjazne" opcje umiejscowienia niż w przypadku jednostki typu split.

Pytanie - czy pompy ciepła monoblok są bardziej, czy mniej korzystne od urządzeń typu split? W tym przypadku być może sformułowanie "korzystne" nie jest najlepszym rozwiązaniem. Wydaje się, że lepiej byłoby tu pisać o wydajności jako o kluczowym mierniku.

Przypominamy - wydajność wyraża stosunek ilości ciepła dostarczonego do ilości energii elektrycznej, która jest zużywana przez pompę.

Wydajność pomp ciepła typu split i monoblok - porównanie

No właśnie… Jeśli chodzi o wydajność pomp ciepła typu split i monoblok, być może Cię zdziwimy, ale żadna z wcześniej opisywanych pomp ciepła nie góruje znacząco nad drugą.

Obie jednak uzyskują dobre lub wręcz bardzo dobre wyniki współczynnika COP. Nie trzeba się więc martwić, że wydajność pomp cieła (split, jak i monoblok) będzie zbyt niska.

Jaki typ pompy ciepła wybrać?

Jaki więc typ pompy ciepła wybrać? Bardziej opłacalna jest pompa ciepła monoblok? A może lepiej wybrać pompę ciepła split?

Jak już wcześniej pisaliśmy, warto zestawić wszystkie argumenty "za" i "przeciw". Wówczas podjęcie decyzji z pewnością stanie się łatwiejsze.

Pompy ciepła monoblok na pewno "wygrywają" w kategorii generowania oszczędności z tytułu ich eksploatacji w ciągu roku. Wiąże się to z brakiem konieczności dokonywania przeglądów kontroli szczelności. Dodatkowo, dzięki temu, że są złożone z tylko jednego elementu, w wielu przypadkach łatwiej znaleźć dla nich miejsce. Koszty (i czas trwania) montażu również są niższe niż pompy ciepła typu split.

Powietrzna pompa ciepła split jest natomiast co do zasady tańsza. Jej koszt zakupu potrafi być znacząco niższy niż w przypadku pompy ciepła monoblok. Wciąż należy jednak pamiętać, by brać pod uwagę również koszty eksploatacji urządzenia. Są one wyższe, gdy zainwestuje się właśnie w pompę ciepła split m.in. z uwagi na konieczność dokonywania przeglądów kontroli szczelności.

Pompa ciepła - split czy monoblok?

Czy da się odpowiedzieć na tak zadane pytanie…? Bądźmy szczerzy - jest to naprawdę trudne!

Podjęcie decyzji o wyborze konkretnej pompy ciepła typu split czy monoblok jest uzależnione od szeregu czynników. Każdy klient może mieć chociażby inne priorytety czy oczekiwania względem urządzenia, jakim jest pompa ciepła. Poza tym, niejednokrotnie już sama potencjalna lokalizacja pompy ciepła potrafi skutecznie "ograniczyć" wybór dostępnych urządzeń. Dużo zależy od uwarunkowań terenu, jego wielkości, temperatur otoczenia w ciągu roku…

Jeżeli chcesz mieć pewność, że podejmiesz najlepszą możliwą decyzję dotyczącą wyboru pompy ciepła, poproś o poradę profesjonalistów!

Wybór pompy ciepła jest istotny!

Jak już wielokrotnie w tekście pisaliśmy, wybór urządzenia, jakim jest pompa ciepła, potrafi być naprawdę problematyczny. Pompa ciepła jest niezwykle kosztowna (podobnie zresztą jak jej montaż), ale jednocześnie pozwala w dłuższej perspektywie na spektakularną oszczędność pieniędzy. Oczywiście, wszystko wtedy, gdy urządzenie zostanie odpowiednio dobrane.

Szukasz profesjonalistów, którzy nie tylko fachowo Ci doradzą, ale i przeprowadzą przez cały etap zakupu i montażu pompy ciepła? Niezależnie od tego, czy myślisz nad urządzeniem typu split, czy też monoblok, koniecznie uzupełnij nasz formularz kontaktowy i porozmawiaj z naszym działem wsparcia klienta!

Dzięki temu, w szybki i prosty sposób uzyskasz fachową pomoc.
Formularz kontaktowy znajdziesz tutaj - wypełnij go i czekaj na nasz kontakt!

Powrót do wszystkich artykułów
Logotyp Ricom energy

Ricom Energy sp. z o.o.

ul. płk. Andrzeja Hałacińskiego 2
32-050 Skawina
NIP: 6793107189 | REGON: 36 06 07 810

Koordynator administracyjny

PIOTR ŚLUSARCZYK

Dział zamówień


Dział techniczny

WOJCIECH SZYPUŁA